29 Alman askeri IŞİD’e katılmış

Alman karşı casusluk istihbaratı 29 eski Alman askerinin Suriye’de IŞİD terör örgütüne katıldığına inanıyor. Yapılan bir araştırma, ayrıca 65 aktif askerin de iddia edilen terör örgütüne sempati beslediğini ortaya koydu.

29-alman-askeri-isid-e-katilmis-6879416

Alman haber ajansı DPA, Alman askeri istihbarat servisi kaynaklarından edindiği bilgiler ışığında bir araştırma yaptı. Ortaya çıkan raporda en az 29 eski Alman askerinin IŞİD’e katılmak üzereOrtadoğu’ya kaçtığının tespit edildiği ifade edildi.

Sosyal Demokrat Partisi Milletvekili Alman politikacı ve Ordu sorumlusu Hans-Peter Bartels, Alman ordusundaki IŞİD sempatizanlığının ciddi bir tehlike olduğunu, bu konunun üzerinde durulması gereken bir tehdit olduğunu belirtti.

2007 yılında Alman ordusu içerisinde tespit edilen 22 Alman askeri, Radikal eğilimleri nedeniyle Alman istihbaratı tarafından takip edilmişti. Bu askerlerden 17’sinin ordu ile ilişkisi kesilirken 5 asker görevlerini tamamlamış fakat onlarla da sözleşme yenilenmemişti.

Almanya Savunma Bakanlığı, hala ordu içerisinde izlenen radikal eğilimli Alman askerlerinin araştırılması için Alman askeri istihbarat servisinden daha sıkı çalışmasını istedi. Fakat Savunma Bakanlığının istihbarat servisinden istediği çalışmalar, askeri koruyan Anayasa kanunlarına tezat bir durum oluşturdu. Ve askeri istihbarat servislerinin söz konusu şüpheli Alman askerlerini daha rahat inceleyebilmesi adına anayasadaki bazı kanunların değiştirilmesi gerekti.

BİRÇOK ALMAN UYRUKLU ŞÜPHELİ DE…

Anayasayı Koruma Federal Dairesi Başkanı Hans-Georg Maassen, IŞİD terör örgütününAlmanya’ya ve Alman çıkarlarına saldırıda bulunmak için çok istekli olduğunu söyledi. Terör örgütünün hedefinde havalimanları, tren istasyonları ve kalabalık kamu alanlarının olduğunu açıkladı. Birçok Alman uyruklu yabancının Almanya’da saldırı planlamak üzere Suriye’ye döndüğünü, yine birçok Alman uyruklu şüphelinin de Suriye’de bağlantıları olduğunun tespit edildiğini vurguladı.

Terörle mücadele Uluslararası Merkezi tarafından yürütülen ve 1 Nisan’da yayınlanan bir çalışma ise sayıları 720 ile 760 kadar Alman pasaportuna sahip şüphelinin IŞİD’e katılmak üzere Ortadoğu’ya gittiğini ortaya koyuyor.

Kaynak: haber 7

Kaynak:Milliyet

Bu habere de bakabilirisiniz

Manisa’da Avrupa Spor Haftası etkinlikleri düzenlendi

Spor kültürünün tabana yayılması, hareket bilincinin her yaştan, her statüden bireyin günlük rutini haline getirilmesi …

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: