4 Parti Kararı Ayakta Alkışladı! Şanlıurfa’ya İstiklal Madalyası Verilecek

Şanlıurfa’ya İstiklal Madalyası verilmesini öngören teklif, 4 partinin de oylarıyla kabul edilerek yasalaştı. Partiler kanunun yasalaşmasını ayakta alkışladı. Erdoğan’dan da onay geldi.

sanliurfa-ya-istiklal-madalyasi-verilecek-8337082_7754_m

TBMM Genel Kurulunda,  Şanlıurfa’ya İstiklal Madalyası verilmesini öngören teklif, kabul edilerek yasalaştı.  Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan da, 6702 sayılı ‘ Şanlıurfa’ya İstiklal Madalyası Verilmesi Hakkında Kanun’u onaylayarak, yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi.

KURTULUŞ SAVAŞI’NDAKİ DESTANSI MÜCADELESİNDEN ÖTÜRÜ VERİLECEK

Kanuna göre, Kurtuluş Savaşı sırasında verdiği destansı mücadeleyle büyük kahramanlık gösteren  Şanlıurfa’ya İstiklal Madalyası verilecek.

TEKLİF 4 PARTİNİN BÜTÜN MİLLETVEKİLLERİNİN OYLARIYLA OYBİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Teklif,  AK Parti, CHP, HDP ve MHP’li bütün milletvekillerinin oylarıyla oybirliği ile kabul edildi. Başkanlık Divanında bulunan Başkanvekili  Akif Hamzaçebi ve katip üyeler ile  AK Parti, CHP, MHP ve HDP’li milletvekilleri ayağa kalkarak teklifin kabul edilmesini alkışladı.

ÇELİK ARDINDAN TEŞEKKÜR KONUŞMASI YAPTI

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı  Faruk Çelik, teklifin kabul edilmesinin ardından teşekkür konuşması yaptı.

“İLİN KURTULUŞUNDA ROL OYNAYAN 12’LERİ RAHMETLE ANIYORUM”

Çelik, “Şanlıurfa’nın kurtuluşunda büyük rol oynayan 12’leri rahmet ve minnetle anıyorum.  1984’te verilen şanlı unvanı da bugün verilen İstiklal Madalyası da onların hediyesidir.” diye konuştu.

Atatürk başta olmak üzere bütün milli mücadele kahramanlarını rahmetle andığını belirten Çelik, “Bugün vatanımızdan, birliğimizden, beraberliğimizden, kardeşliğimizden, ezanımızdan, özgürlüğümüzden bahsediyorsak, bunu milli mücadele kahramanlarına borçluyuz. Ekmeğimizi geçmişte böldük, bugün de böleriz ama vatanımızı böldürmedik, bundan sonra da böldürmeyiz. Vatan toprağını pazarda bulmadık.” dedi.

sanliurfa-ya-istiklal-madalyasi-verilecek-8337082_4667_m

ERDOĞAN ONAYLADI

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan, 6702 sayılı ‘ Şanlıurfa’ya İstiklal Madalyası Verilmesi Hakkında Kanun’u onaylayarak, yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada onaylanan kanuna ilişkin şöyle denildi:

“6702 sayılı ‘ Şanlıurfa’ya İstiklal Madalyası Verilmesi Hakkında Kanun’ Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Anayasanın 89’uncu maddesinin birinci fıkrası ile 104’üncü maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi uyarınca yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilmiştir.”

BAKANLAR KURULU ŞANLIURFA’DA TOPLANACAK

Başbakan  Ahmet Davutoğlu,  5 Nisan günü gerçekleşen  AK Parti Grup Toplantısı’nda,  Bakanlar Kurulu toplantısının ilk defa  Ankara dışında  Şanlıurfa’da yapılacağını açıklamıştı. Davutoğlu, Kurtuluş Savaşı sırasında verdiği mücadeleyle kahramanlık gösteren  Şanlıurfa’ya İstiklal Madalyası verilmesi için Meclis çalışmasına işaret ederek şöyle demişti:

“Bundan sonra her fırsatta ülkemizin her yerinde ülkemizin birliğini, beraberliğini haykırmaya devam edeceğiz. İnşallah 11 Nisan’da da  Şanlıurfa’dayım.  Şanlıurfa’da da  Ankara dışındaki ilk  Bakanlar Kurulu toplantısını yapacağız, kurtuluş gününde. Sizlerin desteğiyle bu hafta içinde inşallah süratle tamamlanır. İstiklal Madalyası’nı da inşallah  Şanlıurfa’ya TBMM Başkanı’mızla birlikte götürmek nasip olur.”

Kaynak: SonDakika

Bu habere de bakabilirisiniz

Müftü Soykök’ten, Vali Karadeniz’e Mevlid-i Nebi daveti

Manisa İl Müftüsü Mustafa Soykök ve müftü yardımcıları, Vali Yaşar Karadeniz’i ziyaret ederek “Peygamberimiz ve …

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: