400 yıllık çinilerin önünde radyatör!

5710da2f67b0a919b80ec799

Mimar Sinan’a büyük ayıp: 400 yıllık çinilerin önünde radyatör!

İstanbul’un Kocamustafapaşa semtindeki Mimar Sinan imzalı Ramazan Efendi Camii’ndeki eşsiz duvar çinilerinin önüne radyatör yerleştirildi.

Bezirganbaşı Hacı Hüsrev Çelebi tarafından, Şeyh Ramazan Efendi adına 1586 yılındaMimar Sinan’a yaptırılan ve Bezirganbaşı Camii, Hüsrev Çelebi Camii ve Bazergân Mescidi gibi isimlerle anılan Ramazan Efendi Camii’nde radyatör skandalı yaşandı.

Arkeofili.com’da yer alan habere göre, olay, camiye giden bir yurttaşın çektiği fotoğrafları Twitter’da paylaşması üzerine ortaya çıktı. Fotoğraflarda radyatörlerinyanı sıra pencerelerden birine yerleştirilmiş dev bir klima da dikkat çekiyor. Radyatörlerin üstünde camiye gelenlere yönelik “Lütfen peteklere yaslanmayın, tarihi çiniler kırılarak zarar görmektedir” yazılı not da görülüyor.

5710da2f67b0a919b80ec797

Eşiktaşını geçerek camiye girdikten sonra mermer mihrap ve minberi çevreleyen çiniler 16. yüzyıla tarihleniyor. İç mekan duvarları, mihrap yükseltisine kadar bu çinilerle bezeli. Cami, Sinan’ın son eserlerinden biri sayılıyor. 1782 yılında meydana gelen yangında zarar gören caminin, 19’uncu yüzyıl başlarında ünlü bestekâr Hammamizade İsmail Dede Efendi tarafından tamir ettirildiği biliniyor.

(Kaynak:Hürriyet)

Bu habere de bakabilirisiniz

Yangına karadan müdahale devam ediliyor

Manisa’nın Gördes ilçesinde öğle saatlerinde çıkan orman yangını devam ederken, havanın kararması nedeniyle helikopterlerin müdahale …

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: