ABD’li 90 yaşındaki eski senatör ikinci evliliğini bir erkek ile yapıyor

571e00cea781b73bb0d4b21eABD’de 90 yaşındaki eski senatör ikinci evliliğini erkek partneri ile yapacak. Karısı Clara’yı 1996’da lösemiden kaybeden Harris Wofford, New York Times’a yazdığı makalede hayatını, biri karısı Clara, diğeri de erkek partneri Matthew Charlton’la olmak üzere “iki büyük aşk hikâyesi” olarak tanımladı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, ABD’de 90 yaşındaki eski senatör Harris Wofford, bu hafta ikinci defa nikah masasına oturuyor. İlk evliliğini yaptığı karısı Clara’yı 1996’da lösemi hastalığından kaybeden Wofford, ikinci evliliğini ise 40 yaşındaki erkek partneri Matthew Charlton’la yapıyor. Wofford, New York Times gazetesine yazdığı yorum makalesinde eşcinsel evliliğe de destek çıktı.

Wofford, Charlton’la, 3 çocuğunun annesi Clara’nın ölümünden beş yıl sonra tanıştı.

ABD Yüksek Mahkemesi, 2015 yılı Haziran ayında eşcinsel evliliğin hukuki bir hak olduğuna hükmedip ülke genelinde eşcinsel evlilikleri yasallaştırmıştı.

Wofford’un makalesinde yer alan ifadelerden bir kısmı şöyle:

“Yasaya ve kamuoyuna bu kadar derinden işleyen bir mesele olan evliliğin tanımını değiştirmek imkânsız görünüyordu. Yanılmışım, o kadar karamsar olmamalıymışım. Martin Luther King Jr ile çalışıp onunla ilerleyince ilk elden gördüm. Doğru zaman geldiğinde, yurttaş haklarında büyük değişiklikler on yıllık yaratıcı bir süre içinde gerçekleşebiliyormuş. 90 yaşımda, Yüksek Mahkeme’nin, Başkan Barack Obama’nın ‘evliliğin itibarı’ olarak adlandırdığı meseleyi, evlilik bağını herhangi birinin doğal cinselliğine, tercihlerine veya hayallerine dayalı olmadığını kabul ederek güçlendirdiği bir dönemde olduğum için şanslıyım. Bu yalnızca sevgiye dayalı bir meseledir.”

Pensilvanya’da 1991-1995 yılları arasında senatörlük yapan Demokrat Wofford, siyaset kariyerine 18 yaşında, dünyadaki federal hükümetleri teşvik eden Öğrenci Federalistleri adlı grubu kurarak başladı. Yurttaşlık hakları hareketlerini destekleyip John F Kennedy’nin devlet başkanlığı kampanyasına katılan Wofford daha sonra da Bill Clinton ve Barack Obama’yla çalıştı.

(CNNTürk)

Bu habere de bakabilirisiniz

Turgutlu Belediye Kadın Basketbol Takımı parkeye indi

Geçtiğimiz yıl kurulan ve bölgesel ligde mücadele eden Turgutlu Belediye Kadın Basketbol Takımı ilk idmanını …

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: