AKDENİZ’DEKİ DEPREM TAHMİNİ DOĞRU ÇIKTI

Japonya’daki deprem sonrası Ege ve Akdeniz ‘de 4.5-5.5 büyüklüğünde ya da 6 büyüklüğünde deprem beklediklerini söyleyen Milli Eğitim Müdürlüğü Bilişim Teknolojileri okul formatör öğretmeni Kadir Sütçü’nün tahmini doğru çıktı.
Milli Eğitim Müdürlüğü Bilişim Teknolojileri okul formatör öğretmeni Kadir Sütçü, 11 Şubat 2011 tarihinde Japonya’da meydana gelen 9 büyüklüğündeki depremin ardından İHA’ya yaptığı açıklamada, “Japonya’da olan deprem öncesi Kaf ve Daf hatlarından çıkan partiküller olduğunu düşünürsek Ege ve Akdeniz’de 4.5-5.5 büyüklüğünde, etkilemediyse 6 büyüklüğünde deprem bekliyoruz” demişti.
Dün saat 16.29’da merkez üssü Girit Adası’nın doğu ucu olan 6.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Akdeniz’deki deprem sonrası bir açıklama yapan Kadir Sütçü, “Güneşin ısıtmasıyla sular buharlaşır. Deprem öncesinde, deprem anında litosferdeki kayaçların sıkışması ya da sıkıştırılmasıyla partiküller (gazlar) yeryüzüne çıkar. Yeryüzündeki partiküllerle çevresinde bulunan su buharı birlikte hızla yükselerek bulutları oluşturur. Su buharı, hava tahmini yapılan kızılötesi fotoğraflarda siyah ya da gri gözüküyor. Bir hava olayının doğru olup olmadığı gözlemlerle ortaya çıkar. Gözlem yaparak doğruyu görenler yanlışı kabul edemez. Gözlemlerinin doğru olduğunu anlatmaya devam eder. Biz de gördüklerimizi anlatmaya devam ediyoruz. Projemizi takip eden değerli ziyaretçilerimiz deprem tahminlerimizi takip ederken, derslerimizi okumak suretiyle depremlerin gökyüzünü nasıl değiştirdiğini de görebiliyor. Depremlerin saatinin tahmin edilebilmesi gelecekte meteoroloji istasyonlarımızdan yapılabilecektir” dedi.
Kaynak: 02.04.2011 http://www.iha.com.tr/akdeniz-deki-deprem-tahmini-dogru-cikti-167757-haber

Bu habere de bakabilirisiniz

Manisa’ya gelen işçilerin koronavirüs bulaştırma riski..

DÜNYA’NIN GÖZÜ KULAĞI ‘KORONA BORSASI’NDA Kimilerine göre 2019 yılının Aralık sonunda kimilerine göre de 2020 yılının …

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: