AKKAL: CENGİZ ERGÜN’LE İYİ GÖRÜŞÜYORUZ

İYİ Parti İl Başkanı Tamer Akkal ile son günlerde gittikçe hızlanan Manisa politikasını ve seçimlere bir yıl kala Manisa’nın geleceğini konuştuk. ManisaTürk’ten Berna Memiş’in sorularını yanıtlayan Tamer Akkal, ses getirecek açıklamalarda bulundu.


MHP’de il ve ilçe başkanlığı yaptığı dönemlerde MHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ile sürtüşmeler yaşayan Tamer Akkal, Başkan Ergün hakkında oldukça sıcak mesajlar verirken, MHP İl Başkanı Erkan Öztürk’ü tanımadığını ve tanışmak da istemediğini söyledi.

 

Röportaj ve Fotoğraflar: Berna Memiş
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Manisa’ya gelişine günler kala hazırlıklar nasıl gidiyor?

-Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener, Cuma günü 20 Nisan 2018’de Manisa İl Başkanlığımızı ziyaret ederek açılışını yapacak. Bununla ilgili Vali Beyle, Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürümüzle görüşmelerimiz oldu. Program şekillendi. Saat 14:30 gibi il binamıza gelecek, 15:30 da parti binamızın önünde halka hitap edecek. Konuşması bittikten sonra da çarşıda esnaf ziyareti yapacak. Tüm güvenlik önlemleri alındı. İnşallah güzel bir açılış olacak. Tüm Manisalıları açılışımıza bekliyoruz.

İYİ Parti olarak Manisa’da kısa bir sürede çok yol aldınız. Hızlı bir süreç yaşadınız ve yaşamaya da devam ediyorsunuz. Teşkilatlanma çalışmalarınızdaki son durum nedir?
-Evet İYİ Parti 25 Ekim 2017’de açıldı. Kasım başında teşkilatlanma çalışmaları başladı. 8 Aralık 2017’de de atamam geldi. Diğer illere göre bir bir buçuk ay kadar biraz geç başlamamıza rağmen, şu anda oldukça iyi durumdayız. Son olarak Kırkağaç ile birlikte tüm ilçelerimizde teşkilatlanmamızı tamamladık. Bizim şansızlığımız şu; 8 Aralık’ta atamamızı aldık. 20 gün sonra genel merkezimiz çağırdı ve kongreleri üç ay geriye çekti. Biz de mecburen diğer illerin 3-4 ay içinde yaptığını 20 gün içinde yapmak zorunda kaldık. Biraz çabuk teşkilatlanmak zorunda kaldık. Biraz zor bir dönemdi. Allaha şükür atlattık. Kongrelerimizi bitirdik. Genel merkez kurultayımız da yapıldı. Ona da yetiştik. Son dakikada da olsa. Çok da güzel bir kurultay oldu. Polis kayıtlarına göre 123 bin kişinin katıldığı. Cumhuriyet tarihinin en görkemli kongrelerinden bir tanesi olduk. Manisa’dan 24 tane otobüs kaldırdık. Yaklaşık 2 bin kişiyle Manisa’yı temsil ettik. Otobüslerin haricinde özel araçlarıyla birçok Manisalı oraya geldi. Manisalılara çok teşekkür ediyorum katkılarından ötürü. Ama tabi o gün Ankara’da yapılmadık eziyet bırakılmadı İYİ Partililere.

 

İYİ Parti Manisa’da sizin gibi iyi bir ismi İl Başkanı atayarak isabetli bir başlangıç yaptı. Manisa’da siyasi gecmişinizden gelen ciddi bir kitleniz var. Hem Manisa için hem de İYİ Parti için oldukça iyi bir isimsiniz.. İYİ Parti’den önceki siyasi hayatınızı hafızaları tazelemek açısından kısaca bir özetler misiniz? 

Otobüs konusu gelmişken, daha sonra o otobüs başka bir olayda da gündeme oturdu biliyorsunuz. AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ’ın Muhsin Yazıcıoğlu için lokma döktürdüğü lokma aracına Büyükşehir zabıtaları tarafından ceza yazılmasının ardından.. Sizin “Anlat Hemşerim Dertleşelim” otobüsünüze ceza yazılmadığı ve çifte standart uygulandığı yorumları yapıldı. Ne diyeceksiniz?
-Ben bu tip polemiklere elimden geldiği kadar girmemeye çalışıyorum. Özellikle AK Parti ile MHP arasında Manisa’da belli bir çekişme var. Tavanda ittifak varsa da biz bunu görmüyoruz. Devamlı olarak birbirleriyle hesaplaşma ve açık çıkarma hevesi içindeler. Bizim Genel Başkanımız şunu söylüyor: “Biz birbirimizi elleştirerek değil, neleri daha iyi yapacağımızı anlatarak gelmek istiyoruz.” O yüzden de polemiklerin içine fazla girmedim. Hatta bu konuyla ilgili kısa bir basın açıklaması yapmayı düşündüm. Sonra da “Hiç gerek yok dedim” ve yapmadım. Ama madem sordunuz söyleyeyim.. Bizim etkinliğimizi yaptığımız yer Şehzadeler Belediyesi’ne ait 8 Havuzunun olduğu yer. Valilikten, Şehzadeler Belediyesi’nden ve Emniyet Müdürlüğü’nden izin alarak yaptık biz. Sayın Selçuk Özdağ’ın yaptığı yer ise Hükümet Meydanı. Büyükşehir Belediyesi’ne ait bir alan ve hiçbir kimseden hiçbir izin alınmadan yapılan bir etkinlik. Yer olarak farklı yerde. Hepsinden de öte hatta Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik’e de özel telefon açarak teşekkür ettim. Bizi bekletmeden hızlı bir şekilde izni onayladığı için. “Ne demek herkese veriyoruz size de veririz” dedi. “Özdağ da Büyükşehir Belediyesi’ne başvursaydı onlara da izin verilirdi” diye düşünüyorum. Ama bizi bu polemiğin içerisine çekmeye çalıştıklarını hissettiğim için bu konu hakkında bugüne kadar konuşmadım. Sorduğunuz için cevaplamış olayım.

MHP’de siyaset yaptığınız dönemlerde Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ile yaşadığınız sürtüşmeler ile hatırlanıyorsunuz. Ama son günlerdeki demeçlerinize baktığımızda Ergün’den yana açıklamalar geliyor sizden. Bir diyaloğunuz oldu mu?
-MHP İl ve Merkez İlçe Başkanlığı yaptığım dönemde kendisiyle sürtüşme değil de, parti içerisindeki bazı ufak tefek anlaşmazlıklar yaşanmıştı. Manisa için yürütmenin başında bulunan iki başkan arasında tabi ki zaman zaman.. Biz belki parti çıkarlarını fazla düşündüğümüzden, belki de o belediyenin çıkarlarını düşündüğünden zaman zaman ufak tefek tartışmalarımız oluyordu. Ama öyle çok ciddi manada kavgamız gürültümüz olmadı. Hala da daha dostluğumuz sürer. Kendisiyle hala daha görüşürüz. Bizim adımız İYİ Parti biz iyilikle götürmeye çalışıyoruz her şeyi. Tabi diyalog var. Görüşürüz. Bizim mekanımıza da gelir. Bizim mekanın karşısında oturuyor zaten. Ondan yana bir sıkıntı yok. Bizim Sayın Cengiz Ergün’ü şahsi olarak bir savunmamız yok.

Neler konuşuyorsunuz bir araya geldiğinizde?
-Normal sohbetimizi ediyoruz. Eski günlerden konuşuyoruz. Siyasetten konuşuyoruz. Sizinle nasıl sohbet ediyorsak onunla da ediyoruz. Benim geçtiğimiz gün Büyükşehir Meclis Toplantısı’nda yaşananlarla ilgili yaptığım açıklama tamamen Manisa’nın çıkarlarını düşünerek yapyığım bir açıklamadır. 4 senedir bu borçlanma yetkisini her sene veren, kabul eden meclis seçimlere bir sene kala bu yetkiyi vermiyor. “Aman Cengiz Ergün bir şey yapmasın da biz ondan oy devşirelim” fikriyle bazı şeyler yapılıyor. Bizim tepkimiz onaydı. Mevcut Belediye Başkanı’nın önünü kesmek amacıyla borçlanma yetkisine engel oluyorsunuz. Ama burada zarar gören halk. Bu durum Manisalılık bilincine yakışmıyor.

MHP İL Başkanı ile aranız nasıl?
-Kim o?
Erkan Öztürk?.

-Tanımıyorum kendisini..

MHP İl Başkanını tanımıyorsunuz ama MHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı hakkında geçmişteki sürtüşmelerinize rağmen sıcak mesajlar veriyorsunuz. Bunu neye yormak lazım?
-Bakın ben şöyle söyleyeyim. Siyaset yapıyoruz. Siyaseten birbirimizle tartışabiliriz. Ben daha önce AK Parti İlçe Başkanlarıyla mahkemelik dahi oldum. Hakaret davası dahi açtılar bana. Ama hala daha yolda gördüğümde sarılıyorum öpüşürüz konuşuyoruz. Daha bu sabah AK Parti İl Başkanı Berk Bey beni aradı sohbet ettik. Bu ayrı bir şey..
Onları tanıyorsunuz.. Bir ara MHP İl Başkanı ile de tanıştıralım sizi..
-(Sessizlik)
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün “Tavanda ittifak var tabanda yok” çıkışı ülke genelinde yankı uyandırdı. Bu çıkışın ardından herkesin aklında aynı soru var. Cengiz Ergün İYİ Parti’ye geçer mi?
-Ben bunu sadece Cengiz Ergün için demiyorum. Vatan millet önceliği olan herkese bizim kapımız açık. Herhangi bir isim üzerinden gitmiyorum. Cengiz beyin kendi tercihidir hangi partiden aday olmak isteyeceği. Ama şu an daha çok erken. Seçimlere bir yıl var. Bizim de kendi çapımızda yerel seçimler için araştırmalarımız görüşmelerimiz var. Bu sadece benle alakalı değil. Partimizin kurumları var genel merkezimiz, il başkanlığımız, ilçe başkanlığımız var. Hep birlikte alınacak bir karardır. Siyasette çok uzun zaman var önümüzde ne olacağı belli olmaz. Zaman içinde bazı şeyler netleşir..

MHP İl Başkanı Erkan Öztürk’ü niye tanımıyorum dediniz? Ne geçti aranızda?
-Bu konuda çok konuşmak istemiyorum. Tanımadığım için tanışmak istemiyorum.

Bu negatif nereden kaynaklanıyor?
-Negatif bir şey yok. Sadece tanımıyorum kendisini ve tanımadığım birisi hakkında da konuşmak istemiyorum o kadar..

Manisa’da AK Partililer ile MHP’li Büyükşehir Belediyesi arasındaki gerilim size dolaylı olarak bir artı getirecek mi? Nasıl görüyorsunuz?
-Manisa’da MHP’den çok fazla bir kesim bize geçti. Öte yandan hala daha Milliyetçi Hareket Partisi’nde bulunup, oyunu MHP’ye atacağını söyleyen pek çok arkadaşımız var. O arkadaşlarımızla konuştuğumuzda İYİ Parti’yi tercih etmiyorlar, MHP’de kalmayı tercih ediyorlar ama.. “Peki oyunuzu kime atacaksınız?” diye sorduğumda genel seçimlerde MHP’ye atacaklarını söylüyorlar. “Cumhurbaşkanı adayınız yok? Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söylüyor genel başkanınız” diyorum. “Ona atmam kusura bakmasın. O kadar da değil” diyor. Ben inanarak şunu söylüyorum ki; bugün hiçbir ülkücü hiçbir MHP’li Recep Tayyip Erdoğan’a oyunu atmaz. Genel seçimlerde destek olabilir ama Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hele hele ki yönetimlerde bulunmuş bu partiye emek vermiş kimse oy atmaz. Hiçbir ülkücü hiçbir MHP’li Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’a oy atmaz.

 

Ülke genelinden “Sürpriz isim İYİ Parti’ye katıldı” haberleri geçiyor sık sık.. Manisa’da sizin var mı böyle sürpriz isimleriniz?
-Yakın zamanda olacak. Genel Başkanımız Meral Akşener Manisa’ya geldiğinde belki birkaç rozet takabilir. Manisa siyasetinin tanınmış isimlerinden birçok insan var. Ama uygun zamanı bekliyoruz. Biliyorsunuz Türkiye’de şimdi FETÖ olayı çıktı. Hep söylüyorum; eskiden PKK vardı. “Tamer Akkal PKK’lı dense kimse inanmaz. “Olur mu canım öyle şey” dersiniz. Ama maşallah Fetö’yu öyle bir hale getirdiler ki. Bunun içine Tamer Akkal’ı atsan da oluyor. Solcusunu sağcısını da İslamcısını da ateistini de herkesi bunun içine atabiliyorsunuz. İnsanların bu yönden bir korkusu var mevcut iktidardan. “Bir şeylerle suçlanır mıyım?” diye korkuyorlar. O yüzden insanlar seçim atmosferinin gelmesini bekliyorlar. Çok yakın bir zamanda siyaseten İYİ Parti’ye geçişler olacak.

-FETÖ’den bahsetmişken; Şehzadeler İlçe Başkanlığı’nın Regaib Kandili’nde Sultan Camii’nde düzenlediği mevlit programı sırasında, tesbihlerin bulunduğu sepetten Fethullah Gülen’in bir kitabı çıktı. Aydınlandı mı o olay? Kitabı kim bırakmış? Bu bir komplo muydu?
O konuda ilçe başkanımız Av. Güldane Dörtbudak çok güzel bir şekilde temkinli davranmış. Şehzadeler İlçe Teşkilatı bir mevlit düzenliyor. Mevlide ilçe yöneticilerimiz gittiğinde kadınlar bölümünde tesbihlerin olduğu sepette Fethullah Gülen’e ait bir kitap bulunuyor. Hemen kitabı ellemeden dışarıya çıkıp polisi arıyorlar. Polis geliyor. İnceleme başlattılar.

-Peki camii içinde güvenlik kameraları falan yok mu?
İşte yani.. Bilmiyorum.. İnceleme hala sürüyor. Bu bir komplo da olabilir. Ya da birileri tarafından unutulmuş da olabilir. Bir şey diyemem ama bu ülkede devletin yönetiminde olan bir camide böyle bir terör örgütü liderinin yazmış olduğu bir kitabın ne işi var? Onu da tabi ki yetkililer araştırdıktan sonra bulurlar.
Siyasetten uzaklaşıp biraz da özel hayatınıza gelmek istiyorum. Öncelikle çok kilo verdiniz. Görünümünüz, duruşunuz tamamen değişti. Kaç kilo verdiniz?
-180 kilodan 105 kiloya düştüm. Yaklaşık bir yıl önce mide küçültme ameliyatı oldum. 14 ay içinde 75 kilo verdim. Sağlığım şu am gayet yerinde. Çok memnunum. Keşke bu ameliyatı daha önce olsaymışım. Ben tansiyon ve şeker hastasıydım. Tabi bunlar kiloya bağlıydı. Daha birçok rahatsızlığımız vardı. Şu an her şey normale döndü. Karaciğerde, kalpte yağlanma bitti. Sağlıklı bir insan haline geldim. Uzun süre görmeyenler tanıyamıyor. Ciddi ciddi tanımayanlar oluyor. Kafede bana gelip beni soruyorlar; “Tamer bey burada mı?” diye. Hoşumuza da gidiyor tabi böyle şeyler. Uzun zamanlar kilomuzun verdiği ağırlıkla gezdik. Gerçekten ben tüm kilolu insanlara tabi doktorları tavsiye ediyorsa bu ameliyatı hiç korkmadan mutlaka olmaları gerektiğini söylüyorum. İnsanın yaşam kalitesi artıyor.
Yeni bir parti yeni bir Tamer Akkal.. Tamamen yenilenmiş oldunuz. İYİ Parti bir kadın hareketi olarak geçiyor ve sizin özel hayatınıza baktığımızda geçmişten bugüne her zaman sizin yanınızda duran destek olan bir eşiniz var. Bu durum İYİ Parti anlayışıyla da tamamen örtüşüyor aslında..

-Evet kesinlikle öyle. Eşim Züleyha Hanım siyasete girdiğim ilk günden beri bu konuda bana çok büyük destek.. Ama özellikle bu son dönemde işlerle benim hiç alakam kalmadı. İşletmeciliğini yaptığımız Coffe Miracle’deki yönetim tamamen eşimde. Gecesini gündüzüne katıyor. Ben hemen hemen işe hiç uğramıyorum. Benim açığımı fazlasıyla kapatıyor. Hatta şu an benden daha iyi bir esnaf oldu diyebilirim. Ama tabi desteği sadece bu yönde değil, her yönüyle yanımda. Kendisine çok teşekkür ediyorum. İYİ Parti bir kadın hareketi. MHP’deyken de eşim aktifti. Kadın kollarındaydı. Benim yanıma gelirdi. Şimdi çok daha fazla tabi ki. Yunusemre İlçe Teşkilatı’nda yönetimde de bulunuyor. Sadece Yunusemre değil tüm teşkilatın etkinliklerine katılıyor. Kendisine buradan sizin aracılığınızla da çok teşekkür ediyorum.

Bu habere de bakabilirisiniz

Pandemi gündemli yaşam çocuklara ‘öz güven’ katabilir

Okul öncesi ile ilkokul 1. sınıf öğrencileri 21 Eylül’de yüz yüze eğitime başlıyor. Uzmanlar, ebeveynlere …

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: