ATIK YAĞI GETİR; DETERJANI GÖTÜR

Çevre dostu Yunusemre Belediyesi bu kez bitkisel atık yağların geri dönüşümü için çalışmalarına hız verdi. Merkez mahallelerin muhtarlarına atık yağların zararlarını anlatan belediye ve protokol imzalanan firma yetkilileri vatandaşları geri dönüşüme teşvik etmek amacıyla kampanya başlattı. Kampanya kapsamında evsel atık yağlarını muhtarlıklara götüren vatandaşlara bulaşık deterjanı hediye edilecek.

ATIK YAĞI GETİR; DETERJANI GÖTÜR (6)

Yunusemre Belediyesi bitkisel atık yağların çevreye verdiği zararı merkez mahallelerin muhtarlarına anlattı. Manisa Polisevi’nde düzenlenen toplantıya Belediye Başkan Yardımcıları Ramis Şiyak ve Saniye Altay, Temizlik İşleri Müdürü Halil İbrahim Özcan, Zabıta Müdürü Cengiz Şişmanlar, Kırsal Hizmetler Müdürü Ramiz Çoban, bitkisel atık yağların usulüne uygun toplanması için protokol imzalanan Deha Biodizel Bitkisel Atık Yağ Toplama Geri Kazanım Şirketi Bölge Müdürü Bahar Taşkıran, muhtarlar ve birim çalışanları katıldı.

 

AVRUPA’DA 2.4 KG; TÜRKİYE’DE 200 GR

 

Geri dönüşümü önemsediklerini dile getiren Başkan Yardımcısı Saniye Altay, özellikle bitkisel atık yağların toplanması konusunda dünyanın çok gerisinde olduklarını ifade etti. Avrupa’da kişi başına düşen ortalama atık yağ miktarının 2,4 kg, Belçika’da 1,8, İngiltere’de 1,54 kg olduğunu belirten Altay, bu oranın Türkiye’de yalnızca 200 gram olduğuna vurgu yaptı.

ATIK YAĞI GETİR; DETERJANI GÖTÜR (4)

YERALTI SULARINI BİTKİSEL ATIK YAĞLAR KİRLETİYOR

 

Bitkisel atık yağların doğaya verdiği zararı aktaran Altay, “Kullanılmış yağ kesinlikle bekletilip kullanılmamalıdır. Bekleyen yağın peroksit değeri yükselerek oksitlenir ve bağışıklık sistemimize zarar verir. Atık yağlar su yüzeyini kaplayarak havadan suya oksijen transferini önler, zamanla suda bozularak oksijenin tükenme hızını arttırır. Denize, akarsuya ve göle ulaşan bitkisel atık yağlar balıklara ve diğer canlılara zarar verir. Lavaboya dökülen bitkisel atık yağlar, kanal borularına yapışarak boru kesitinin daralmasına ve tıkanmasına neden olur. Kanalizasyona dökülen yağlar, atık su arıtma tesislerine zarar verir ve işletme maliyetlerini arttırır. Çöpe dökülen atık yağlar, çöp depolama alanlarında sık sık yangın çıkmasına neden olmaktadır. Bitkisel yağ atıklarının çöp içerisine atılması veya dökülmesi yasaktır. Bu yağlar,  yağmur suları ile beraber yeraltı temiz su kaynaklarına ulaşarak sularımızı kirletmektedir. Yeraltı suları her ülke için önemli br içme suyu kaynağıdır. Kullanılmış bitkisel yağlar, evsel atık su kirliliğinin yüzde 25’ini oluşturmaktadır” diye konuştu.

ATIK YAĞI GETİR; DETERJANI GÖTÜR (3)

MUHTARLARA TOPLAMA KOŞULLARINI ANLATTILAR

 

Deha Biodizel Bitkisel Atık Yağ Toplama Geri Kazanım Şirketi Bölge Müdürü Bahar Taşkıran da belediye ile ilgili yapılan protokole ilişkin bilgi verdi. 5 kilo atık yağ toplayan vatandaşlara deterjan armağan edeceklerini aktaran Taşkıran, vatandaşlarda bu konuda bir bilinç oluşturmak istediklerini söyledi. Toplantının sonunda muhtarlara bitkisel atık yağların çevreye verdiği zararı içeren broşür, atık yağların toplanması için varil ve deterjan verildi.

 

Bu habere de bakabilirisiniz

Feci kaza anı güvenlik kamerasına yansıdı

Manisa’da 1 kişinin öldüğü 3 kişinin de yaralandığı trafik kazası bir benzin istasyonunun güvenlik kamerası …

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: