Başbuğ Türkeş’in Anıları Manisa’da Yaşatıldı

ürk Dünyası’nın Bilge Lideri, Türk Milliyetçiliğinin Kurucusu Başbuğ Alparslan Türkeş, ebediyete intikalinin 19. yıldönümünde Manisa’da anıldı. Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde “Alparslan Türkeş’i Anlamak” adı altında düzenlenen programda Türkeş’in anıları Manisa’da yaşatılırken, programa Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’de katıldı.

galeri-basbug-turkesin-anilari-manisada-yasatildi-6Milliyetçi Hareket Partisi eski Genel Başkanı, Türk siyasetinin önemli isimlerinden merhum Alparslan Türkeş, vefatının 19. yıldönümünde “Alparslan Türkeş’i Anlamak” adı altında düzenlenen program ile anıldı. Programdan önce Yarhasanlar Cami önünde lokma hayrı yapılırken, Başbuğ Alparslan Türkeş’in ruhuna ithafen dualar okundu. Düzenlenen etkinliğe Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, MHP 23. Dönem İzmir Milletvekili ve Türk Dünyası Kadınları Dostluk ve Dayanışma Derneği Kurucu Genel Başkanı Dr. Şenol Bal, MHP 23. Dönem Manisa Milletvekili Mustafa Enöz, Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, MHP İl Başkanı Tanju Balatlı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, MASKİ Genel Müdürü Yakup Koç, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Fuat Uzun, Aytaç Yalçınkaya, Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu Başkanı Ahmet Türkgüler, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Nursel Ustamehmetoğlu, Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Hasan Eryılmaz, Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Daire Başkanı Cem Çöllü, Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Metin Memiş, Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanı Muzaffer Şaşmaz, Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanları Mimar Azmi Açıkdil, Yaşar Coşkun, MHP Şehzadeler İlçe Başkanı Cemal Kutlar, MHP Yunusemre İlçe Başkanı Onur Baylan ile birlikte meclis üyeleri, partililer ve çok sayıda davetli katıldı.

galeri-basbug-turkesin-anilari-manisada-yasatildi-3“Türkeş Örnek Bir Dava İnsanıydı”

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda konuşan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, mücadeleyle geçen seksen yılık bir ömürden sonra, 1997 yılının 4 Nisan’ında ebediyete uğurladığımız Başbuğ Alparslan Türkeş’i rahmet ve minnetle andıklarını söyledi. Başbuğ Türkeş’in düşünce ve ülküsünü daha iyi idrak etmek üzere anma etkinliğinde bir araya geldiklerinin altını çizen Başkan Ergün, “Merhum Başbuğ’umuz Alparslan Türkeş, ömrünü ülkülerine adayan, varlığını milletinin bekasına ve devamlılığına haşreden örnek bir dava insanıdır. Hepimiz biliyoruz ki, fani hayatı mücadeleler içinde geçmiştir. Lefkoşe’de başlayıp Ankara’da sonlanan 80 yıllık yaşamında zorluklardan asla yılmamıştır. Derecesi, seviyesi ve boyutu ne olursa olsun hiçbir tehditten korkmamıştır. İnandığı doğrularından, tertemiz hedeflerinden taviz vermemiştir” dedi.

“Türk Siyasetine Yeni Bir Soluk Getirdi”

Başbuğ Alparslan Türkeş’in Türk siyasetine yeni bir soluk, yeni bir yorum ve yeni bir vizyon getirdiğini ifade eden Başkan Ergün, “Milletimizin kutlu bağrında bir cevher gibi işlenmeyi bekleyen milli, manevi ve tarihi değerlerden bir siyaset modeli kurmuş ve Türk milletinin vicdanına tercüman olmuştur. Türk milliyetçiliğinin fikir sahasında kalmayıp siyaset sahnesine inişi, bir plan dâhilinde sosyal ve ekonomik sorunlara cevaplar üretmesi merhum Türkeş’in öncülüğünde gerçekleşmiştir. Başbuğ’un kendi sözleriyle ifade edecek olursak; Türk milliyetçiliği akımı, Milliyetçi Hareket Partisi’yle, tarihte ilk defa siyasi bir partinin programı ve dünya görüşü olmuştur. Ve elbette milliyetçilik Türk-İslam Ülküsünün ana damarı olarak, yarınlarımıza feyiz vermiş, ön açmış, yüreklendirmiş ve dalga dalga büyüyerek son vatanımızda sayıları 8 milyona yaklaşan insanımızın ocağından tütmüştür” diye konuştu.

“Türk Milliyetçilerine Gösterdiği Yolun Doğru Olduğunu Görüyoruz”

galeri-basbug-turkesin-anilari-manisada-yasatildi-1459843236-2Türk milliyetçilerinin, büyük ülkülere ancak büyük moral ve inançlarla ulaşılacağını onun hayatında gördüğünü dile getiren Başkan Ergün, “Kalıcı ve köklü bir zaferin ancak hedefleri yüksek tutarak gerçekleşeceğine onun şahsında şahit olmuşlardır. İçinde yaşadığımız günler, merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in, Türk milliyetçilerine gösterdiği istikametin ne kadar doğru ve isabetli olduğunu bir kez daha ispatlamıştır. Bu itibarla bizler, doğru yerdeyiz, doğru yoldayız ve dosdoğru bir hedefin takipçileriyiz. Bu duygularla merhum Başbuğ’umuzun Türk milliyetçileri için söylediği, “Hepiniz birer Türk Bayrağı’sınız. Bayrağı lekelemeyin, kirletmeyin ve yere düşürmeyin” sözünü hatırlatıyor; Bu vesile ile kalplerimizdeki yeri, gönlümüzdeki zirvesi hiç değişmeyecek olan Merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş Bey’i ve aziz ülkü şehitlerini saygı, sevgi ve rahmetle yâd ediyor, merhum liderimizin kabrinin nur, mekânının Cennet olmasını Cenâb-ı Allah’tan diliyorum” dedi.

Türkeş’in Hayatını Konu Alan Belgesel Duygulandırdı

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün konuşmasının ardından Başbuğ Alparslan Türkeş’in hayatını konu alan bir belgesel yayınlandı. Yaklaşık 20 dakikalık belgeselde Türkeş’in Lefkoşe’de başlayan ve Türkiye’ye uzanan 80 yıllık hayatından kesitlere yer verildi. Belgeseli izleyen katılımcılar duygu dolu anlar yaşadı. Belgeselin ardından Manisa Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı bir konser verirken, halk oyunları ekibi de kısa bir gösteri yaptı.

galeri-basbug-turkesin-anilari-manisada-yasatildi-1459843236-4“Türkeş, Atatürk’ten Sonra Cumhuriyet Tarihinin En Belirleyici İsmidir”

Düzenlenen anma programında Türk Dünyası Kadınları Dostluk ve Dayanışma Derneği Kurucu Genel Başkanı, MHP 23. Dönem İzmir Milletvekili Şenol Bal’da bir konuşma yaptı. Bal, 15 yaşından bu yana bu hareketin içerisinde mücadele verdiğini belirterek, “Başbuğumla çalışma şerefine nail olmuş birisi olarak bu anılarımı sizlerle paylaşmaktan büyük gurur duyuyorum. Alparslan Türkeş hak yolunun, ahlakın, ülke ve millet sevdasının, bayrağın, ezanın kısacası bütün milli ve manevi değerlerin sembol ismidir. Başbuğ Türkeş, Mustafa Kemal Atatürk’ten sonra Cumhuriyet tarihimizin en önemli, en etkili ve en belirleyici ismidir” dedi. Bal, konuşmasının devamında Başbuğ Alparslan Türkeş’in hayatına ilişkin kesitler sunarak katılımcılara anılarından bahsetti. Programın sonunda Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, MHP İl Başkanı Tanju Balatlı ile birlikte Bal’a çiçek, plaket ve içerisinde Manisa’yı tanıtıcı hediyelerin yer aldığı bir paket takdim etti.

Bu habere de bakabilirisiniz

İzmir’de yeni Covid-19 tedbirleri

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger başkanlığında toplanan İzmir İl Hıfzıssıhha Kurulu, Covid-19 ile mücadele kapsamında, …

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: