‘Bekara Ev Yok’ Diyen 15 Bin TL’ye Kadar Ceza Alacak’

istanbulda-konut-fiyatlari-son-bir-yilda-yuzde-28-artti-3549-09122014125936Vizesiz Avrupa için yeni yasa Meclis’ten geçti. Yasa uyarınca “Bekara ev yok” demek, ayrımcılık sayılıp, 15 bin TL’ye kadar idari para cezasıyla cezalandırılabilecek.

“Vizesiz  Avrupa” için AB’nin talep ettiği düzenlemeler arasında yer alan ” Türkiyeİnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu” Kanunu Meclis’ten geçti.

“BEKARA EV YOK” DİYEN YANDI

Yasa uyarınca, “Bekara ev yok” demek, annelik ve gebelik gerekçesiyle bir kadının iş başvurusunu reddetmek ayrımcılık sayılıp, 15 bin TL’ye kadar idari para cezasıyla cezalandırılabilecek. Yasa kapsamında  Türkiye İnsan Hakları Kurumu da,  Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu adıyla yeniden yapılandırılıyor.

‘AVRUPA’DAN ÇOK DAHA GÜÇLÜ’

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, düzenlemenin İnsan Hakları Kurumu’nu daha etkin hale getirmek, ayrımcılıkla mücadele, işkence ve kötü muameleye karşı ulusal önleme mekanizmasının oluşturulması amacıyla yapıldını söyledi. Elvan, “Ayrımcılıkla mücadeleye yönelik ilk kez bir kurum oluşturuyoruz. Öngördüğümüz kurum  Avrupa’daki benzerlerinden çok daha etkin ve güçlü yapıya sahiptir.” dedi.

Kaynak: SonDakika

Bu habere de bakabilirisiniz

MABEM’den YKS’de yüzde 98,14 başarı

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün öncülüğünde, Manisa’nın büyükşehir belediyesi olmasıyla birlikte 17 ilçede hizmete …

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: