BİZİ KİM KANDIRDI?

Bizi kim kandırdı? Hani deprem önceden bilinmezdi?
“Depremler önceden bilinemez” tezi tartışmaya açıldı. 10 yıldır deprem üzerine araştırmalar yapan Eğitici Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmeni Kadir Sütçü, bulduğu E-dalga yöntemiyle (Elektro manyetik enerji dalgalanması ) Marmara Denizi’ndeki depremlerle birlikte dünya üzerinde de birçok önemli depremi tahmin etmeyi başardı. E-dalga yöntemiyle 314, karıncalarla da 6800 isabetli tahminde bulunan Sütçü, bu çalışmalarını ücretsiz olarak hem internet sitesinde (www.dkos.org) yayınladı, hem de ilgili kurum ve kuruluşlara gönderdi.
UYDUDAN TAHMİN
NASA tarafından çekilen uzay fotoğraflarını dünyadaki değişik meteoroloji istasyonlarının ‘yağmur mu yağacak?’,’ kar mı yağacak ?’ diyerek yakın takibe aldığını kendisinin ise ‘nerede kaç büyüklüğünde deprem olacak?’ diyerek incelediğini söyleyen Kadir Sütçü, ” Havadaki bulutların hepsi birer yağmur bulutu değildir. Bu bulutlar fay hatlarından çıkan enerjiyi işaret ediyor” dedi. Sütçü, uydu fotoğrafları ile yapılan tahminlerde karada 10, denizde ise 5 gün öncesinden depremin işaretlerinin alındığını söyledi.
ENERJİNİN FOTOĞRAFI
1986 yılından sonra NASA tarafından çekilen uydu fotoğraflarına bakıldığında depremlerin tahmin edilememesinin bilimin suçu olduğunu savunan Sütçü şöyle konuştu; “Bu bulutlar iyi incelendiğinde çoğunun yağmur bulutu olmadığı açık. Elimizdeki dünya fay haritası incelendiğinde bulutlanmaların buralarda olduğu açık. Bu da bu bölgedeki fay kırıklarından çıkan enerjiyi gösteriyor. Bulutların verdikleri işaretlere göre depremlerin nerede, ne zaman ve kaç şiddetinde olacağı ortaya çıkıyor. Ben bunu ispatlıyorum. Öyleyse ölen bu insanlardan bilim sorumludur.”
AFRİKA’DA DEPREM YOK
Depremle yağmur arasında bağlantı olduğunu da kaydeden Sütçü, her bulut için şimdilik bunu söylemenin imkansız olduğunu söyledi. Sütçü şunları söyledi; “Kesin olarak söyleyebilirim ki, yağmur yağan ülkelerde deprem görülme sıklığı oldukça fazla. Fay kırıklarından çıkan enerji havadaki mevcut bulutları tetikliyor ve yağmur yağıyor. Mesela Japonya, Endonezya, Tayland buralar çok yağmur alan ülkeler aynı zamanda depremin de sık olduğu yerler. Oysa ki Afrika’da deprem olmuyor, yağmur görülme oranı ise oldukça az. Buraya baktığımızda sadece Kongo’da deprem var”
FAKÜLTELERE DERS OLMALI
Türkiye’deki üniversitelerin Deprem Mühendislik Bölümlerine Uzay-Meteoroloji-Deprem konuları içerikli bir ders eklenmesi gerektiğini de belirterek, “Bu dersi alan öğrenciler, deprem tahmini yapacak şekilde bilgilenmiş olacaklar. Deprem kuşağında olan ülkemizde yetişecek uzmanlarımız sadece deprem sonuçlarını belirliyor. Ama ben daha fazlasını yapabileceklerine eminim. Buradan ilgililere sesleniyorum. Elimdeki bilgi ve belgeleri, yaptığı bütün çalışmaları ücretsiz olarak bilimin hizmetine sunmaya hazırım. Hiç bir maddi beklentim yok . Bütün çabam insanların depremden ölmemesi” diye konuştu.
AMERİKA YAKIN TAKİPTE
Sütçü’nün yaptığı çalışmalar ülke sınırlarını da aşmış durumda. Teksas’ın El Paso bölgesinde 10 Kasım 2008 tarihinde bir deprem işareti alan Sütçü, Birleşik Devletler Jeoloji Araştırma Kurumu’na (USGS) bir mail atarak Amerikalı deprem bilimcilere “Bölgenizde şu koordinatlarda 5.0 veya üzerinde bir deprem olacak” ikazında bulunmuş. 20 Kasım tarihinde 5 şiddetinde meydana gelen depremin ardından Amerikalılar tarafından da yakın takibe alınmış. 16 Kasımda tahminde bulunduğu 7 şiddetindeki Panama depreminin de 19’unda 6.2 olarak gerçekleşmesi, ardından 6.2’lik Sumatra, 5.4’lük Meksika depremlerinin gerçekleşmesi üzerine USGS’de günlük olarak dünya genelindeki deprem tahminlerini iletmesi için Sütçü’ye hem teşekkür mektubu göndermiş hem de özel link açmış.
FOTOĞRAFLARLA TAHMİN GERÇEĞİ
Sol altta: Dünya’dan bir tahmin
E-dalga 315’nci tahmin:24.01.09 – 29.01.009 tarihleri arasında haritada gösterilen yerlerde (Fiji Region) 5.0-6.0 şiddetinde bir deprem bekleniyor.
Sonuç: 26.1.2009 tarihinde 11.54.47’de 5.7 şiddetinde Fiji Region’da deprem meydana geldi.
Sağ altta: Türkiye’den bir tahmin
E-dalga tahminleri: 25.12.2008 Ege Denizi 5.0 ve üzeri deprem beklentisi
Sonuç: 29.12.2008 tarihinde 00.58.57’de 5.2 şiddetinde deprem meydana geldi.
Kaynak: 28.01.2009 http://www.nethabercilik.com/haber/bizi-kim-kandirdi-.htm

Bu habere de bakabilirisiniz

Manisa’ya gelen işçilerin koronavirüs bulaştırma riski..

DÜNYA’NIN GÖZÜ KULAĞI ‘KORONA BORSASI’NDA Kimilerine göre 2019 yılının Aralık sonunda kimilerine göre de 2020 yılının …

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: