By-pass ve stent tarih oluyor

Tıp literatürüne girecek buluşa imza atan Türk doktorlar, neştere gerek kalmadan damar tıkanıklığını ilaçla çözecek çalışmaya imza attı.

Türkiye’deki ölümlerin yarısı maalesef kalp-damar hastalıklarından kaynaklanıyor. Her 2,5 dakikada bir kişi kalp-damar hastalıkları nedeniyle yaşama veda ederken tıp literatürüne girecek buluşa imza atan Türk doktorlar, damar sertliği ve tedavisinde bilinenlerin ötesine geçerek ezber bozdu. Star’ın haberine göre; Neştere gerek kalmadan damar tıkanıklığını ilaçla çözecek çalışmaya imza atan Kardiyoloji, Kalp Damar Cerrahisi, Patoloji, Endokrinoloji, Genetik uzmanlarından oluşan 32 profesörün yer aldığı Çalışma Grubu´nun buluşuyla by pass ve stent´e gerek kalmayacak.

DÜNYADA İLK!

Ekibin başında İstanbul Tıp Fakültesi eski Dekanı ve Kardiyoloji Ana Bilim Dalı kıdemli hocası Prof. Dr. Faruk Erzengin bulunuyor. Damar sertliğini önlemek ve daha önce by-pass ameliyatı olduğu halde, hastalığı devam edenlerin sorunlarını ortadan kaldırmayı hedeflediklerini belirten Prof. Dr. Erzengin şöyle konuştu: “Damar tıkanıklığının endotel hücreleri altında (İntima) veya arterin orta tabakası olan Muskuler Media´da olabildiği gibi, atardamarın (arterin) en dış tabakası olan Adventisya´dan da başlayabileceğini dünyada ilk kez biz tespit ettik. Devamlı ilerleyen bu hastalığa ilaçla çözüm ve tedavi yöntemleri geliştirdik. Sadece damar tıkanıklığıyla ilgili yeni teşhisler ortaya koymakla kalmadık. Yıllardır durdurulamaz, geriletilemez olarak bilinen damar sertliği hastalığının durdurulabildiğini ve tamamen geriletebildiğini ortaya çıkardık.”

TIP LİTERATÜRÜNDE ÖNEMLİ BİR ADIM!

Prof. Erzengin, tıp literatürüne girecek önemli bir adım attıklarının altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Çalışma, 13 bin 550 vakada başarılı sonuç verdi. İnsanoğlunun yaşamında atar damarın ömrü önemli. Hatta ‘İnsan, atar damarları kadar yaşıyor´ diyebiliriz. Çünkü beyine giden damar tıkandığında insan felç geçirebilir veya ölür. Kalbe giden atar damar tıkandığında enfaktüs yaşanır. Bacağa giden atar damar tıkandığında ise kangren ortaya çıkar. Buluşla milyonlarca kalp-damar hastası şifa bulacak. ABD´de FDA tarafından kabul edilen ilaçlarımızı, Sağlık Bakanlığı´nın da onayına sunduk. Dünya için önemli bir buluş olan bu ilaçların Türkiye´de üretilmesini istiyoruz.”

Kaynal:HabertTÜRK

Bu habere de bakabilirisiniz

Alaşehir’de Psikolojik Danışmanlık Merkezi açıldı

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde Psikolojik Danışman Şeküre Bardak tarafından ’Elyesa’ isimli Psikolojik Danışmanlık Merkezi açıldı. Açılışa …

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: