Cumhurbaşkanı Erdoğan Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nu onayladı

Kimlik bilgilerinin sızmasının ardından dikkat çekilen kişisel verilerle ilgili kanun dahil 3 kanun yürürlüğe girdi.

1221107_620x410Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün onaylanan 3 kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan kanunlar şunlar:

“6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, 6699 sayılı Uluslararası Hidrografi Örgütü Hakkında Sözleşmeye Değişiklikler Protokolüne Katılmamızın Uygun Bulunduğuna Dair Kanun ve 6700 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Gürcistan Hükümeti Arasında Enerji Alanında İşbirliğine Dair Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun.”

Kanun neler getiriyor?

“Kanunla kişisel veriler, kişinin rızası olmadan işlenemeyecek. Rıza aranmayacak zorunlu haller de kanunda belirtildi. Buna göre, rızasını açıklayamayacak durumda bulunan veya rızasına hukuki geçerlilik tanınmayan kişinin, kendisinin ya da bir başkasının hayatı ve beden bütünlüğünün korunması için zorunlu olması, bir sözleşmenin kurulması veya ifasıyla doğrudan doğruya ilgili olması kaydıyla sözleşmenin taraflarına ait kişisel verilerin işlenmesinin gerekli olması, veri sorumlusunun hukuki yükümlülüğünü yerine getirebilmesi için zorunlu olması, ilgili kişinin kendisi tarafından alenileştirilmiş olması ve ilgili kişinin temel hak ve özgürlüklerine zarar vermemek kaydıyla, veri sorumlusunun meşru menfaatleri için veri işlenmesinin zorunlu olması şartlarından herhangi birinin varlığı halinde kişinin açık rızası olması şartı aranmayacak. Kişisel verilerin yurtdışına aktarılması da izinle olacak.”

“EL DEĞİŞTİRİLMESİ, AKTARILMASI YASAKLANDI”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kimlik bilgilerinin sızmasıyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlarken kanuna dikkat çekmişti:

“Geçtiğimiz günlerde Meclis’te kabul edilen Kişisel Verileri Koruma Kanunu’yla da kişisel verilerin korunmasına ilişkin son derece önemli kurallar ve ilkeler koyduk. Bundan sonra kişisel verilerin işlenmesi belli bir kural çerçevesinde yapılacak; kişisel verilerin el değiştirmesi, başka yerlere aktarılması temelde yasaklandı. Bunun istisnaları da Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun kararı ve kanunda sadece yazmış olması gibi sıkı kurallara bağlandı. Bunu ihlal edenlerle ilgili de ceza yaptırımları arttırıldı. Vatandaşlar kendi kişisel verileriyle ilgili her şeyi öğrenme hakkını elde etmiş oldu. İlk defa bir kişisel veri sorumlusu tayin edilerek vatandaşlara bir de muhatap gösterildi. Her bakanlık, her kurum kişisel veri sorumlusunu da atayacak. Bu kişisel veri sorumlusu o konuda kişisel verilere ilişkin sorusu olan, şikayeti olan vatandaşlarımıza cevap verecek ve kişisel verilerle ilgili idari yaptırım uygulayacak. Suç olan kısım girdiği zaman cumhuriyet savcılıklarımız soruşturma yapacaklar, yargıya intikal ettiğinde de mahkemeler yargılama sonrası suçu sabit görürse cezai yaptırıma karar verecektir. Türkiye’de bu anlamda büyük bir devrim yapılmıştır. Bütün vatandaşlarımızın bundan emin olmasını istiyorum. Bundan sonraki süreçte bütün kurumlar, sadece kamu kurumlarını kastetmiyorum. Tüzel kişiler de gerçek kişiler de kişisel veriler konusunda daha fazla yükümlülük altına girmiştir. Kişisel veriler gerçek anlamda korumaya kavuşmuştur.”

Kaynak:HaberTurk

Bu habere de bakabilirisiniz

O anlar kamerada

İzmir’in Karabağlar ilçesinde yolun karşısına geçerken otomobilin çarptığı kadın, havaya yükseldikten sonra metrelerce sürüklendi. Otomobil …

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: