DNA içine veri depoladılar

570e1ceef0dc1e276ce2d4dcBilim insanları dijital dünyada çok büyük bir devrimin eşiğindeler. Washington Üniversitesi’ndeki deneylerde, bilim insanları DNA molekülleri içine veri depolamayı ve depolanan verileri tekrar okumayı başardılar. Böylece artık canlıların, hatta insanların veri deposu olarak kullanılması da gündeme gelecek.

Washington Üniversitesinde gerçekleştirilen deneyde ortaya çıkan veriler, DNA’nın çok yüksek miktarda veri depolama kapasitesine sahip olduğunu da ortaya çıkardı. Buna göre, DNA üzerine veri depolamak gündeme geldiğinde, Google’ın tüm verilerini sakladığı dev veri merkezlerini, bir kesme şeker boyutlarına küçültmek mümkün olacak. Diğer bir deyişle, bir kesme şeker boyutlarındaki yapay/organik veri deposu içine, bugün Google’ın tüm veri kayıtlarının tutulduğu dev veri merkezlerindeki veriyi sığdırabileceğiz.

570e1be86ce4361204b1a2cb

Microsoft mühendislerinin de dahil olduğu deneyde, sentetik bir DNA molekülü üzerine bir resim dosyası yükleyip daha sonra bu dosyayı yeniden okumak mümkün oldu. Teknolojinin şimdilik tek handikapı, sentetik DNA üretmenin son derece zor ve pahalı olması. Ancak bilim insanlarının bu sorunu da çözerek dijital dünyada organik bir devrim yapacaklarına kuşku yok. Kimbilir, belki de on sene sonra artık NASA gibi dev bilimsel kurumlarda, büyük verileri işlemesi için özel olarak tasarlanmış organik bilgisayarlarla ya da diğer bir deyişle, yapay beyinlerle karşılaşmaya başlarız.

(Kaynak:CNNTürk)

Bu habere de bakabilirisiniz

Ege Tıp’tan Bilim Seferi ekibine destek projesi

Ege Üniversitesi bilim insanları, Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik …

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: