Doğurganlık hızı en yüksek il Şanlıurfa en düşük il Edirne

56cc19ec5659342820dc4d51

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2015 yılına ilişkin doğum istatistiklerine göre, doğurganlık hızı en yüksek 4,38 çocuk ile Şanlıurfa’da görüldü. Bu ili 4,01 çocuk ile Şırnak, 3,80 çocuk ile Ağrı ve 3,55 çocuk ile Siirt izledi. Toplam doğurganlık hızının en düşük olduğu iller ise 1,53 çocuk ile Edirne ve Çanakkale oldu.

TÜİK 2015 yılına ilişkin doğum istatistiklerine göre doğurganlık hızı en yüksek il Şanlıurfa olurken Edirne ve Çanakkale doğurganlık hızının en düşük olduğu iller oldu.

Nüfusbilim Derneği Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alanur Çavlin, doğu illerindeki yüksek ve batı illerinde düşük doğurganlık hızının şaşırtıcı olmadığını belirterek, “İllere değil, bölgelere baktığımızda da benzer bir farklılık görürüz. Bu yapı uzun süredir böyle, bir değişiklik yok.” dedi.

Doç. Dr. Alanur Çavlin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin doğusu ile batısı arasında doğurganlık oranının her zaman farklı olduğunu söyledi.

Verilerde görülen doğurganlıktaki bölgesel farklılığın uzun zamandır değişmeyen bir durumu ortaya koyduğunu ifade eden Çavlin, “Doğu illerindeki yüksek ve batı illerinde düşük doğurganlık hızı bizi şaşırtmaz, yaşam biçimleri farklıdır. İllere değil, bölgelere baktığımızda da benzer bir farklılık görürüz. Bu yapı uzun süredir böyle, bir değişiklik yok.” diye konuştu.

Türkiye genelinde doğurganlık hızında sabitlenme eğilimi olduğunun altını çizen Çavlin, şunları kaydetti:
“Yıllar içerisinde baktığımızda bütün iller arasında bir yakınlaşma var. En hızlı doğurganlığın azaldığı iller, her zaman doğurganlığın en yüksek olduğu illerdir. Düşük olan illerde ise yıllardır hep düşüktür, daha fazla düşmesini beklemeyiz. Ama yüksek doğurganlık olan iller ve bölgelerimizde önümüzdeki 5-10 yıllık dönemde daha hızlı değişimler olur. Türkiye’de doğurganlığın düşüş eğilimi 1950’den bu yana var. Bazı bölgelerde düşüş eğilimi durdu, sabit duruyor. Türkiye genelinde sabit 2 civarında doğurganlık var, son 15 yıldır.”

(Kaynak:CNNTürk)

Bu habere de bakabilirisiniz

Başkan Besim Dutlulu muhtarları konuk etti

Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Milli Egemenlik Meydanı’ndaki resmi törene …

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: