Dolar ne kadar?

Merkez Bankası kararları ile hareketli günler geçiren piyasalar haftanın son gününe sakin bir başlangıç yaptı. Dev şirketlerden gelen kötü bilanço verileri nedeniyle ABD piyasaları 4 gün sonra düşüş yaşarken, bu verilerden Asya piyasaları da etkilendi.

dolar

Serbest piyasada dolar/TL kuru haftanın son gününde sabahki işlemlerde 2,8260 liradan alıcı buluyor, euro ise 3,20 liranın biraz altında satılıyor.

Gelişmekte olan ülkelere paralel yükselişe geçen dolar/TL’de bugün dış piyasalardaki gelişmeler izlenecek.

BORSA ARTIDA BAŞLADI AMA…

Borsa İstanbul güne yüzde 0,21 artışla 85 bin 847 puandan başladı. Fakat endeks, küresel piyasalarda oluşan satış havasına ayak uydurdu ve dakikalar sonra gelen satışlar ile açılıştaki artıları sildi.

PİYASALARA ABD FRENİ

Büyük ABD şirketlerinden gelen kötü bilançolar piyasalardaki hızlı yükselişlere son verdi. ABD borsaları dört gün sonra ilk kez geriledi. Asya borsaları 5,5 ayın zirvesinden düştü.

Asya borsaları, bazı büyük ABD şirketlerinden gelen kötü bilançoların piyasalardaki hızlı yükselişlere son vermesinden etkilenerek 5,5 ayın zirvesinden düşüşe geçti.

ABD’de ise Wall Street devam etmekte olan bilanço sezonuyla beraber dört gündür ilk defa kayıpla kapandı.
Japonya dışındaki Asya Pasifik borsalarını takip eden MSCI endeksi yüzde 0.6 geriledi. Böylelikle endeksin haftalık kazancı yüzde 0.5’e indi.

Japonya Nikkei endeksi N225 ise erken saatlerdeki kayıplarından toparlanarak kısa bir süreliğine iki buçuk ayın zirvesini gördü. Endeks haftalık bazda yüzde 3 kazanç sağlamaya doğru ilerliyor.

EURO/DOLAR DALGALANDI

Euro dün gerçekleşen Avrupa Merkez Bankası (AMB) toplantısı sonrası piyasaların kararsız kalmasının ardından yaşadığı dalgalanmayı sonlandırarak yatay bir seyre geçti.

Dolar karşısında yüzde 0.1 değer kazanan euro 1.1301 dolardan işlem görürken, dün 1.1270 dolar seviyesine kadar gerilemişti. Euro, dolar karşısında haftanın genelini kazançla kapatmaya hazırlanıyor. Dolar endeksi ise haftalık bazda yüzde 0.2 kayıpla 94.535 seviyesine indi.

HaberTürk

Bu habere de bakabilirisiniz

Ören narenciyesini kurtaracak mücadele

Milas Ziraat Odası, ücretsiz danışmanlık hizmeti ve feromon tuzağı desteği ile Ören’de narenciye üretimi yapan …

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: