Dracula’nın esir tutulduğu kalenin 80 metre altına inildi

Kont Dracula’nın esir tutulduğu Tokat Kalesi’ndeki gizli geçitte yapılan kazı çalışmalarında yerin 80 metre altına inildi.

1618880

Tokat Kalesi’nden Pervane Hamamı’na indiği tahmin edilen ve yıllardır kapalı durumda bulunan gizli geçidin açılması için geçtiğimiz yıl başlatılan çalışmaların bu yılki bölümünün startı verildi. İl Özel İdaresi bütçesi ile başlatılan kazı çalışmalarında 80 metre yerin altına inilirken 200 merdiven açığa çıkarıldı. Maden ocaklarında kullanılan vagon sistemi ile yerin metrelerce altından çalışan işçiler tarafından çıkarılan toprak ve kaya parçaları ise özel yapılan sistemle kaleden aşağı indiriliyor.

GİZLİ GEÇİDİN NEREYE ÇIKACAĞI ŞEHİR EFSANESİ

İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdurrahman Akyüz, Ceylan yolu olarak bilinen gizli geçidin nereye çıkacağının henüz bilinmediği için adeta bir şehir efsanesi olduğunu kaydetti. Geçidin Pervane Hamamına çıkacağının tahmin edildiğini ifade eden Akyüz, kazı çalışmalarının kentte heyecana neden olduğunu belirterek, “Çünkü bin yıllık bir tarihi yeniden canlandırmak onu yaşatmak çok önemli. Bizans döneminde yapılmış ve zamanla doldurulmuş bu tünelin suyolu olduğunu tahmin ediyoruz. Şuan 80 metre aşağıya inildi 200 merdiven var. Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde buranın 360 merdiven olduğu söyleniyor. Burada maden ocağı sistemi ile çalışılıyor. İş güvenlik uzmanlarımızın nezaretinde çalışmalar yürütülüyor” dedi.

KONT DRACULA’NIN 7 YIL ESİR TUTULDUĞU KALE

Türkiye’de doğal bir plato görünümünde olan ve tarih boyunca istila görmemiş ender kalelerden birisi olan Tokat Kalesi’nin film yapımcılarının dikkatini çektiğini ifade eden Akyüz, Kalede Kont Dracula’nın 7 yıl esir tutulduğunun altını çizerek, “Osmanlı döneminde burası 300 yıl hapishane olarak kullanılmış. Kont Dracula’nın tarihte yaptığı zulüm ve gaddarlıkları biliyoruz. Bu zalimin burada kalması bizler için olumlu bir reklam onun içinde olumsuz bir görüntü olarak burada teşhir etmeyi düşünüyoruz” diye konuştu.

Öte yandan restorasyon çalışmalarında 1431-76 yılları arasında yaşayan Eflak Beyliği Prensi Kont Dracula’nın esir tutulduğu tahmin edilen zindanlar gün ışığına çıkarılırken, kaleden Pervane Hamamı’na indiği tahmin edilen gizli geçidin büyük bir kısmının bu yıl tamamlanması bekleniyor.

(İHA)

Bu habere de bakabilirisiniz

Sosyal medya paylaşım siteleri üzerinden PKK/KCK propagandasına operasyon

İzmir’de, sosyal medya paylaşım siteleri üzerinden terör örgütü propagandası yaptıkları tespit edilen, aralarında kamuda aktif …

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: