Erdoğan ve Davutoğlu EXPO 2016 Antalya’nın açılışına katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “EXPO 2016 Antalya’nın hazırlıklarını büyük bir itina ve hassasiyetle yürüttük. Başından beri bu projeyi milli bir proje olarak gördük, çalışmaları bu anlayışla gerçekleştirdik. Bugün açılışını yaptığımız EXPO 2016 sadece Antalya’nın değil, tüm Türkiye’nin ortak iradesinin, kamu ve özel sektörümüzün iş birliğinin bir ürünüdür.” dedi.

571a66cec03c0e5e50432a38

Cumhurbaşkanı Erdoğan, EXPO Kongre Merkezi’nde düzenlenen EXPO 2016Antalya’nın açılış törenine katıldı.

EXPO 2016 Antalya Uluslararası Bahçecilik Sergisi’nin bölge ve katılımcı ülkeler için hayırlı olması temennisinde bulunan Erdoğan, serginin uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği ve Uluslararası Sergiler Bürosu’yla ortak düzenlediğini anımsatarak, her iki örgüte de katkıları ve gösterdikleri iş birliği için teşekkürlerini iletti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “EXPO 2016 Antalya’nın hazırlıklarını büyük bir itina ve hassasiyetle yürüttük. Başından beri bu projeyi milli bir proje olarak gördük, çalışmaları bu anlayışla gerçekleştirdik. Bugün açılışını yaptığımız EXPO 2016 sadece Antalya’nın değil, tüm Türkiye’nin ortak iradesinin, kamu ve özel sektörümüzün iş birliğinin bir ürünüdür.” diye konuştu.

571a648fc03c0e5e50432a12

“HADRİANUS KAPISI’NI SEMBOLİZE EDİYOR”

Sergi alanının sadece katılımcı ülkelerin bahçe kültürlerini tanıttığı bir park olmadığını, sergi alanındaki her unsurun çok özel anlamları bulunduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, EXPO Kulesi’nin Antalya’nın simgelerinden olan tarihi Hadrianus Kapısı’nı sembolize ettiğini bildirdi.

Erdoğan, Tarım ve Biyoçeşitlilik Müzesi’nin Türkiye’nin bu alandaki ilk müzesi olduğunu belirtirken, 6 bin 500 kişi kapasiteli kongre merkezinin de bir ilk olduğunu ve Türkiye’de bu büyüklükte bir kongre merkezi bulunmadığını ifade etti.

İki amfi tiyatronun Antalya’nın kültür ve eğlence dünyasına yeni bir zenginlik katacağını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, sergide bulunan alanların her birinin ziyaretçilerin farklı zevklerine hitap edecek, imkanlar sunduğunu kaydetti.

571a62f5c03c0e5e504329ec

“REKOR KIRACAĞINA İNANIYORUM…”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “EXPO 2016 Antalya, 1990 yılında Osaka’da düzenlenen EXPO’dan sonra kendi alanında en yüksek katılımlı sergi olarak tarihe geçti, 53 ülke. Ziyaretçi sayısı bakımından da benzer bir rekorun kırılacağına inanıyorum.” ifadesini kullandı.

Antalya’nın bu EXPO 2016 ile başarıyla ev sahipliği yaptığı uluslararası etkinliklere bir yenisini daha eklediğine işaret eden Erdoğan, 5 ay önce yine Antalya’da dünyanın en gelişmiş ekonomilerinin liderlerini ağırladıklarını anımsattı.

571a74a2c03c0e5e50432ae1

Antalya zirvesinin, G20’nin en başarılı toplantılarından biri olarak tarihe geçtiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Aynı şekilde geçtiğimiz haftaİstanbul’da düzenlediğimiz İslam İşbirliği Teşkilatı’nın 13. Zirvesi de her açıdan başarıyla icra edildi. İnşallah bu süreci 22-23 Mayıs’ta düzenleyeceğimiz Birleşmiş Milletler Dünya İnsani Zirvesi’yle taçlandırmış olacağız.” diye konuştu.

571a62d4c03c0e5e504329ea

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU: DAHA KALİTELİ BİR DEMOKRASİ İÇİN ÇABALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Daha kaliteli bir demokrasi için çabalarımızı kesintisiz olarak sürdürüyoruz. Bugün etraftaki ateş çemberine rağmen Türkiye, geleceğine umut ve güvenle bakabiliyorsa vatansız, yersiz, yurtsuz kalan, iç savaştan kaçan milyonlarca insanın güvendiği bir sığınağı olabiliyorsa ,bu durum şüphesiz Türkiye’nin gelişmiş demokrasisi, güçlü ekonomisi, kısacası huzur, refah ve istikrar odaklı yapısından kaynaklanıyor ama en fazla da milletimizin engin misafirperverliğinden ve derin vicdanından kaynaklanıyor.” dedi.

Başbakan Davutoğlu, EXPO 2016 Antalya Uluslararası Bahçecilik Sergi Açılış Töreni’nde konuştu.

571a6463c03c0e5e50432a01

ERDOĞAN, VATMAN KOLTUĞUNDA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 41 projenin toplu açılış töreninden sonra, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Meydan- Aksu tramvay hattında test sürüşü yaptı.

Kepez Arena’dan eşi Emine Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’le birlikte Aksu İlçesi Pınarlı Mahallesi tramvay durağına gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, turizmci işadamı Fettah Tamince, tramvay hattını yapan firma yetkilileri tarafından karşılandı.

571a6463c03c0e5e50432a02

Burada toplanan vatandaşları selamlayan Erdoğan, ardından tramvayın vatman koltuğuna oturdu. Erdoğan’a Başbakan Davutoğlu da eşlik etti. Yetkililerden tramvay hattı hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, korna çalarak tramvayı hareket ettirdi.

Yol boyunca bekleyenlere el sallayan Erdoğan, test sürüşü yaptığı tramvayla Aksu İlçesi’ndeki, Expo 2016 Antalya sergi alanındaki durağa kadar gitti. Erdoğan ve yanındakiler tramvaydan inerek makam araçlarıyla sergi alanına geçti.

571a74a2c03c0e5e50432ae0

SU VE IŞIK GÖSTERİSİ BÜYÜLEDİ

Expo 216 Antalya’nın resmi açılış töreni Expo Kongre Merkezi’ndeki konuşmaların ardından alandaki görsel şovla devam etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve beraberindeki davetliler, su, ışık ve havai fişek gösterilerini Şakayık Terası’ndan izledi. Çocukların dans gösterileri ve Türkiye’nin dört bir yanından kültürel, sanatsal ve yöresel değerlerin sinevizyon gösterisiyle de sunulduğu görkemli açılış töreninde Expo göleti ve Expo kulesi eşliğinde gerçekleştirilen havai fişek gösterisi büyük beğeniyle izlendi.

571a74a2c03c0e5e50432ae1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, gösterilerin ardından saat 22.10’da özel uçak ’ANA’ ile Ankara’ya gitti.

571a74a1c03c0e5e50432add

Expo 2016 Antalya’nın resmi açılış töreni ve toplu açılışlar dolayısıyla Antalya’da bulunan Erdoğan’ı Antalya Havalimanı’ndan yetkililer uğurladı.

(Hürriyet)

Bu habere de bakabilirisiniz

İzmir’de sahte içkiden ölenlerin sayısı 27’ye yükseldi

İzmir’de, sahte içkiden zehirlendiği ifade edilen ve rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan bir kişi daha yaşamını yitirirken, …

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: