Reklamlar

logo

Günde 10 Dk Meditasyon için kendinize zaman ayırın, Hayatınız değişsin…..

Meditasyon nedir? Nasıl yapılır?

Son zamanlarda Meditasyon kelimesini çok sık duyar olduk. Hatta doktorlar bile artık meditasyon yapılmasını tavsiye ediyorlar. Stresle başa çıkmanın yegane yolu olduğunu düşünüyorlar.

Peki ama meditasyon nedir ve nasıl yapılır? Herkes yapabilir mi? Gerçekten işe yarıyor mu? Bir çok soru geçiyor insanın aklından. Birçok teknik birçok yazılmış yazı var bu konuda.

Meditasyon, Latince meditatio kelimesinden türetilmiş bir kelimedir ve bu bir şeyi gözden geçirme, üzerinde düşünme gibi anlamlara gelir. Yani esasında meditasyon dediğimiz şey derin düşünmedir (ki esasında bu “zihnen düşünmemedir”) ve tasavvufi terimlerde bu tefekkür olarak geçer. Yani aslında zihniden geçen şeyleri fark edip serbest bırakmadır bir nevi. Böylece an’da kalmış oluruz. Zihin geçmiş ve gelecekle ilgili şeyleri düşünüp durur ve bu bizde kaygılara, korkulara, endişeye, mutsuzluğa sebep olur. Bunlar birikerek fiziksel bedenimizde hastalıklara yol açar. Bunlardan arınmanın en güzel yolarından biridir meditasyondur.  Dediğim gibi birçok yöntemi var. Kişi kendine en uygun bulduğu yöntemle başlamalıdır.

Bunlar; Zihni serbest bırakma yöntemi, İmgeleme Meditasyonu, Nefese odaklanma Meditasyonu , Bir cisme odaklanma Meditasyonu, Mandala Meditasyonu, Mantra meditasyonu  vb. gibi.

Ama bana göre en etki olan yöntemlerden biri farkındalık meditasyonu. Peki bu farkındalık meditasyonunu nasıl uygulayacağız?

Meditasyona hazırlık ve uygulaması :

 • Öncelikle rahatsız edilmeyeceğiniz bir yer seçin. Telefonunuz kapatın. Üzerinizde rahat bir kıyafet olsun. Sizi sıkmasın. Karnınız çok aç yada çok tok olmamalı. Zihniniz oraya takılı kalabilir.DSC_2790
 • Odaklanmanıza yardımcı olmak için mum ve tütsü kullanabilirsiniz. Meditatif bir müzik açabilirsiniz.
 • Rahat bir oturma konumuna geçin.(Bağdaş kurabilir, dizlerinizin üstünde oturabilirsiniz, sırtınız duvara dayalı olabilir , yada sandalyede dik bir şekilde oturabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta sırtınız dik olması ve poza girdiğinizde bedeninizi kıpırtatmamanız)
 • Elleriniz dizlerinizi üzerinde olabilir.
 • Gözlerinizi kapatıp bütün bedeniniz bir tarayın. Parmak uçlarından başınız tepesine kadar. Bedeninizde gergin, kasılmış bir yer hissederseniz burnunuzdan derin bir nefes alın ve nefesi o bölgeye doru göndererek gevşemesine izin verin. Er nefeste bir bölgeniz rahatlayıp gevşesin. Sadece sırtımızı dik tutacak kadar kas kuvveti kullanıyoruz. Diğer bütün kasları bırakın aşağı doğru ağırlaşsın. Yüz kaslarınız ağızınızın içi özellikle gevşek olsun.
 • Dikkatinizi nefesinize yönlendirin. Doğal nefes alış verişlerinizi izleyin. Hiç müdahale etmeden. Sadece fark edin. Ve daha sonra yavaş yavaş uzatarak daha derin ve daha sakin nefesler almayı  araştırın.
 • Nefes alırken ki duygularınızı fark edin.(1-2 dk kadar)
 • Sonra dikkatini etrafındaki sesleri algılamaya odakla. (1-2 dk kadar)
 • Ve şimdide dikkatini enerjin
  i ,hislerini algılamaya odakla. (1-2 dk kadar)
 • Dikkatini düşüncelerine odakla. Sadece izle zihninden geçenleri.. onlara takılıp gitmeden, sadece fark et. Onlarca düşünce aynı anda üşüşebilir zihnine. Onları kovmaya, bastırmaya çalışmadan sadece fark et ve geçip gitmesine izin ver. Eğer ki bir düşünceye takıldığını fark edersen, tekrar dikkatini izlemeye yönlendir. Pozu hiç bozmadan. Çünkü ilk zamanlar çokça rastlanabilir bir durum bu. Ve mümkün olduğunca bu şekilde kalmayı sürdür. (ilk zamanlar 5 -10 dk arası kalabilirsiniz. Daha sonra süre gittikçe uzayacaktır. )
 • Meditasyondan çıkmak için hiç acele etmeyin. Önce derdin derin nefes alın verin. Sonra yavaşça elleriniz ve ayaklarınız kıpırdatarak fiziksel bedeninizi hissedin. Ve yavaş yavaş gözleriniz açarak pozdan çıkabilirsiniz.

 Peki bunu yaptık şimdi ne olacak ?

Zihnimiz günlük yaşantı ve koşuşturmanın içerisinde dalgalı bir deniz gibi. Sürekli hareketli. Hareketli olduğundan dolayı denizin dibini göremiyoruz. Bir olay karşısında fevri ve düşünmeden hareket ediyoruz. İşte meditasyonla bu dalgalı deniz durulmaya ve sakinleşmeye başlıyor. Deniz sakinleşiyor , sakinleştikçe daha da berrak oluyor. Ve artık denizin içini daha rahat görebiliyoruz. Ve bu bizim bütün hayatımızı etkiliyor. Bakış açımız değişiyor. Yazdığımız olaylara karşı tepkimiz değişiyor ve biz değişiyoruz….

Değişim içimizden başlar….

Füsun Şenay / Yoga eğitmeni- Thai masaj Terapisti

 

 

 

 

Reklamlar
Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?