iPhone SE incelemesi: Eski kasa yeni teknoloji

İlk defa kronolojik sırayı bir kenara bırakıp amiral gemisi yerine ara ürün tanıtan Apple, iPhone SE ile kullanıcıya neler sunuyor? İşte artıları ve eksileriyle iPhone SE hakkında bilmeniz gereken her şey…

iphone-se-incelemesi-eski-kasa-yeni-teknoloji,ntNiRHLMy0KmTyf25JvPxQ

Uzun süredir beklenen ve pek çokları tarafından‘ucuz iPhone’ olarak da anılan iPhone SE Cuma günü ülkemizde satışa sunuldu.

iPhone SE Special Edition yani ‘özel seri’ anlamına geliyor. Başka bir deyişle bu ürün iPhone ailesinde kronolojik sıralamanın dışına çıkan ilk ürün.

iPHONE SE VS iPHONE 5S

Sadık bir Apple kullanıcısıysanız iPhone SE’yi ilk defa elinize aldığınızda eski bir dostla yeniden karşılaştığınız hissine kapılacaksınız zira kasa yapısı olarak iPhone SE ile iPhone 5S arasında neredeyse hiç bir fark yok.

Eski kasayı yeni teknoloji ile birleştiren Apple, iPhone SE’ye geçtiğimiz yıl tanıttığı son amiral gemisi iPhone 6S‘te yer verdiği birçok özelliği eklemekten çekinmemiş.

iPhone SE’de 6S’te dolduğu gibi 4k video çekimine izin veren 12 MP arka kameraya yer alıyor. Buna ek olarak iPhone SE’nin ‘Live Photos’ özelliğine de sahip olduğunun da belirtelim

Ancak Apple’ın ön kamera konusunda yeterince bonkör davrandığını söylemek mümkün değil. iPhone 6S’te 5 MP’lik bir ön kameraya yer veren şirket son modelinde tercihini 1,2 MP’den yana kullanmış. iPhone SE’nin ön yüzünde de flaşa yer verilmiş.

Apple’ın ilk defa iPhone 6S’te yer verdiği 3D Touch sayesinde kullanıcılar, parmakları ile ekrana uyguladıkları farklı dokunuşlar sayesinde farklı komutlar verebiliyor. Ancak bu özellik iPhone SE'de bulunmuyor.
Apple’ın ilk defa iPhone 6S’te yer verdiği 3D Touch sayesinde kullanıcılar, parmakları ile ekrana uyguladıkları farklı dokunuşlar sayesinde farklı komutlar verebiliyor. Ancak bu özellik iPhone SE’de bulunmuyor.

Ayrınca ‘True Tone’ adı verilen aydınlatma teknolojisi ile ekranı 3 kat daha parlak hale getirenRetina Flash özelliği düşük ışıkta bile selfie severlere iyi kareler sunabiliyor. Her şeye rağmen 1,2 MP’lik ön kamera piyasadaki rakiplerinin çok gerisinde kalıyor. iPhone 6S’te olup iPhone SE’de yer almayan bir başka özellik ise 3D Touch.

4 inç'lik ekrana sahip olan iPhone SE'de 64 bit A9 işlemci ve M9 hareket yardımcı işlemci yer alıyor.
4 inç’lik ekrana sahip olan iPhone SE’de 64 bit A9 işlemci ve M9 hareket yardımcı işlemci yer alıyor.

iPhone’un ekranının büyümesi fikrine alışamayanlardansanız yalnız değilsiniz. Apple yalnızca 2015 yılında 30 milyona yakın 4 inçlik telefon (iPhone 5 ve iPhone 5S) sattı. Kuşkusuz tercihini 4 inçlik iPhone’lardan yana kullananlar için iPhone SE size ilaç gibi gelebilir. Zira iPhone SE bazı eksilerine rağmen oldukça stabil ve hızlı bir cihaz. iPhone Se her ne kadar NFC özelliği (Apple Pay) özelliğine sahip olsa da bu durum Türk kullanıcılar yakından ilgilendirmiyor zira Apple bu özelliğini henüz Türkiye’ye taşımış değil.

iPHONE SE NE KADAR HIZLI?

123.8 x 58.6 x 7.6 mm boyuta sahip olan cihaz 1 GB Ram’e sahip. Bunun dışında Apple’ın mobil cihazlarda kullandığı en hızlı işlemcisi A9’a sahip olan cihaz, Apple’ın son amiral gemisi iPhone 6S’tekine yakın bir hıza sahip.

Ntv

Bu habere de bakabilirisiniz

Balçova’da her üniversiteliye bilgisayar

Eşit ve kaliteli eğitim için yıllardır okullara ve eğitim sistemine desteğini esirgemeyen Balçova Belediyesi’nin üniversiteyi …

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: