KADINLAR CEZALARIN ARTTIRILMASINI İSTİYOR

KADINLAR CEZALARIN ARTTIRILMASINI İSTİYOR (1) KADININ SESİ PROJESİ’NİN RAPORU AÇIKLANDI

 

Yunusemre Belediyesi ile İlçe Toplum Sağlığı Merkezi’nin birlikte hayata geçirdiği ‘Kadının Sesi Projesi’nin raporu açıklandı. Hazırlanan rapora göre kadınlar basında şiddet haberi görmek istemezken; şiddet uygulayanlara caydırıcı cezaların verilmesini talep ediyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Yunusemre Belediyesi ile Yunusemre Toplum Sağlığı Merkezi’nin birlikte gerçekleştirdiği Kadının Sesi Projesi’nin raporu Belediye Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantıyla kamuoyuyla paylaşıldı. Programa; Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Şule Uygur, Yunusemre Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Uzm. Dr. Ümit Atman, Yunusemre Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Şaver Yüksel, Strateji Geliştirme Müdürü Orhan Güzel ve basın mensupları katıldı.

KADINLAR CEZALARIN ARTTIRILMASINI İSTİYOR (3)

‘HER ZAMAN KADINLARIMIZIN YANINDAYIZ’

Belediye Başkan Yardımcısı Şule Uygur, yaptığı açılış konuşmasında belediye olarak kadınlara pozitif ayrımcılık yaptıklarına dikkat çekti. Projenin önemine vurgu yapan Uygur, “Proje kapsamında Karaköy’de açmış olduğumuz bir stantla kadınlarımıza beklentilerini, kadın olmayı ve kadın olmanın zorluklarını sorduk. Alınan cevaplar derlenerek bir rapor hazırlandı. Rapor doğrultusunda şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da bu tür değerlendirme projeleri ile halkımızın içerisinde yer almaya devam edeceğiz. Biz kadınlarımızı güçlendirirsek, sosyal hayatta daha aktif rol almalarını sağlarsak ve eğitim noktasında onlara destek verirsek, toplumda şiddet oranının düşeceğine inanıyorum. Bu yüzden Yunusemre Belediyesi olarak kadınlarımızı sosyal hayatta etkin hale getirebilmek için onlara yönelik olarak açtığımız Hanımlar Lokallerimizin sayısını 11’e yükselteceğiz. Şu anda 3 bine yaklaşan bir üyemiz var. Bu sayı yeni lokallerimizin de faaliyete geçmesiyle artacaktır. Bayanlarımız çok istekli. Yenilikleri, eğitimleri ve bu alanlardaki çalışmaları yakından takip ediyorlar. KOSGEB ile birlikte başlattığımız çalışmalarımızda da özellikle bayanlarımızın kendi ayakları üzerinde durmaları açısından onlara destek olmaya gayret ediyoruz. Gücümüz var olduğu sürece kadınlarımıza ve çocuklarımıza yönelik çalışmalarımızı hayata geçirmeye devam edeceğiz” dedi.

‘TÜRKİYE’DE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİK’

Yunusemre Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Uzm. Dr. Ümit Atman, ‘Kadının Sesi’ projesinin sonuçları değerlendirilerek hazırlanan raporu sunum halinde basın mensuplarına aktardı. Bir ilki gerçekleştirdiklerini belirten Atman; “Kadınlarımız, nüfusun %50.67’sini temsil ediyor. Ülkemizde kadınların %30.7’si, erkeklerin %10.1’i okur-yazar değildir. Yüksek öğretim gören kadın oranı %14’te. Türkiye, kadınların parlamentodaki %4.4 temsil oranı ile Dünya’da 101. sırada. Tüm dünya nüfusunu temel alan 48 çalışmanın verilerine göre eşleri ya da partnerleri tarafından şiddete uğrayan kadınlar % 10 ila %69 arasındadır. Amacımız; Kadınların toplumda erkeklerle eşit şekilde temsil edilmesi, şiddetin her türlüsünden korunması, toplumsal cinsiyet eşitliği için gereken adımların ivedilikle atılması, kadınların istihdamda hak ettikleri yeri bir an önce alması ve kadınları ayrımcılıktan koruyacak yasaların hayata geçirilmesi konularında yol gösterici olması için bu çalışmayı amaçladık” dedi.

KADINLAR CEZALARIN ARTTIRILMASINI İSTİYOR (4)

KADINLAR CAYDIRICI CEZALAR İSTİYOR

Kadınların basında şiddet haberi görmek istemediklerini kaydeden Ümit Atman sözlerini şöyle tamamladı: “Bir günde tamamladığımız araştırmamıza 285 kişi katıldı. Bunların % 58,2’si kadın, %41.8’i erkek, %28.4’ü 18-35 yaş grubu. Eğitim durumuna bakıldığında % 42,5’inin ilkokul mezunu olduğunu, araştırmamıza katılanların %71.6’sının çalışmadığını görüyoruz. Katılımcıların %85,6’sı evli, %38.9’u iki çocuk sahibi, %29.8’i üç çocuk ve üzerine sahip. Yaptığımız araştırmanın sonuçlarına göre bayanlarımızın beklentileri ise şu şekilde: %51.2’si şiddet ve güvenlik sorunu olmasın, şiddet uygulayıcılara cezai yaptırımlar arttırılsın ve caydırıcı olsun. %23,5’i toplumda eşit düzeyde saygı ve sevgi olsun, cinsiyet ayrımcılığı yapılmasın. %8,1’i sosyal hayatta eşitlik ve ekonomik özgürlük istiyor. Bayanlarımız özellikle yazılı ve görsel basında şiddet haberi istemiyor. Toplumda iletişim eksikliklerin giderilmesini talep eden bayanlarımız, eğitim ve hoşgörünün sağlanmasını, cinsel taciz ve istismarın önlenmesini, kadın hakları ile feminizmin aynı kefeye konmamasını istiyor”

Bu habere de bakabilirisiniz

Selendi’de Esnaf ve Sanatkarlar Odasından aşure ikramı

Manisa’nın Selendi ilçesinde Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından Muharrem ayı dolayısıyla 5 bin esnaf ve …

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: