KARINCA YUVADAN ÇIKINCA, 7’LİK DEPREM OLACAK!

Uzmanlar ısrarla tahmin etmek imkansız dese de eğitimci Kadir Sütçü iddialı
Büyük İstanbul depremini 24 saat öncesinden bileceğini söylüyor. Üstelik ona depremi karıncalar haber verecek!
99 depreminin ardından birçok amatör çeşitli tezlerle çıktı ortaya. Depremi dakikalar öncesinden tahmin edecek cihazlar geliştirenler, doğadaki hareketlere göre felaketi tahmin edenler büyük ilgi topladı. Son olarak da karınca ve bulutların hareketlerini inceleyerek depremleri tahmin edebildiğini iddia eden Kadir Sütçü, Balıkesir’deki 4.9’luk depremi 1 gün öncesinden “www.dkos.org” adlı internet sitesinde duyurdu ve binlerce kişiye mail gönderdi. Önceki gün deprem meydana gelince Sütçü dikkatleri bir anda üzerine çekti. Ziraat Fakültesi’nin ardından Eğitim fakültesini bitirip bir süre İngilizce öğretmenliği yapan Kadir Sütçü, Sarıyer Baltalimanı’ndaki evinin bahçesine adeta bir laboratuvar kurmuş. Özel olarak oluşturduğu 2 kolonideki yaklaşık 2.000 karıncayı 24 saat izleyip deprem tahmininde bulunuyor…
Karıncalarla deprem arasındaki ilişkiyi nasıl fark ettiniz?
11 Kasım 1999 günü bahçemde gezerken karıncaların erik ağacının gövdesinde dolandıklarını gördüm. Dikkatimi çekti. Sıradışı davranışlar içindeydiler. ‘Bu karıncalar depremden mi kaçtı’ diye incelemeye başladım. Ertesi gün 12 Kasım Düzce depremi oldu. O günden sonra oğlumla birlikte karar aldık, gözümüzü karıncalardan ayırmadık. Her birinde yaklaşık 1000 karınca olan 2 koloni oluşturdum. Bir ay boyunca 15’er dakika aralıklarla Kandilli’nin kaydettiği depremlerle karıncaların hareketlerini inceledim. Deprem olduğunda karıncaların sıradışı davranış gösterdiklerini tespit ettim.
Sıradaşı hareketler derken…
Deprem öncesinde yayılan elektromanyetik dalgaları hisseden karıncalar, 15 sıradışı hareket gösteriyor. Yuvalarını terk ediyorlar, bir ağaç varsa ağaca tırmanıyorlar yoksa yuva ağzında kümeleşiyorlar, zıplayarak atlayarak yürüyorlar, düz hatta gitmeyip dağınık yürüyorlar, uyuşuyor ve sonunda ölüyorlar.
Siz nerede deprem olacağını nasıl tahmin ediyorsunuz?
Karıncalardaki bu sıradışı davranışları görünce bu kez bulutları inceliyorum. Bulutlardaki kızıllık ve ufuk çizgisine yakınlık ve uzaklık derecesine göre depremin yerini tahmin ediyorum. Bulutlardaki kızıllık oranı ufuk çizgisinden yüksekteyse deprem İstanbul dışında gerçekleşiyor.
Bulutlar kızıllaşınca…
Balıkesir depremini nasıl bildiniz?
Depremden 6 gün önce karıncalar yuvalarından çıkıp kümeleşti. Bu işaret üzerine her şeyi inceledim. 9 Temmuz sabahı elips şekline dönüşen bulutlarda kızıllık gördüm. Kızıllık ufuk çizgisine yakın değildi, yüksekteydi. ’13 Temmuz’a kadar 4.5 veya 5 büyüklüğünde deprem olacak, İstanbul de etkilenecek’dedim ve siteme yazdım. 10 Temmuz’da Balıkesir’de deprem oldu.
İstanbul depremini tahmin edebilecek misiniz?
Büyük İstanbul depremini tam 24 saat öncesinden haber vereceğim. Eğer karıncalarda sürekli sıradışı davranışlar olur ama herhangi bir deprem meydana gelmezse, bu durum büyük depreme işaret edecek. Bulutlardaki kızıllık da tam ufuk çizgisi hizasında olduğunda deprem İstanbul’da olacak demektir. Eğer ana karınca da yuvasından çıkarsa ve kümeşelen, sıradışı davranış gösteren karıncaların yüzde 70-80’i ölürse 72 saat sonra yerkabuğu güm güm vuracak, İstanbul sallanacak demektir.
BAHÇESİNDE 2000 KARINCA BESLİYOR
Kadir Sütçü 28 yıllık bir eğitimci. Ziraat Fakültesi’nin ardından Eğitim fakültesini bitirmiş. Bir süre de İngilizce öğretmenliği yapmış. 1992’den bu yana ise çeşitli üniversitelerde gördüğü eğitimlerin ardından milli eğitimin hizmetiçi eğitim kurslarında öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Sarıyer Baltalimanı mahallesindeki boğaza nazır mütevazı evinin bahçesini 2000 karıncayı incelediği bir laboratuvar haline getirmiş.
Denizli 4.1’le sallandı
Denİzlİ’de hafif şiddette deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Ulusal Deprem İzleme Merkezinden yapılan açıklamaya göre, dün saat 17:11’de, merkez üssü Denizli’nin Çameli ilçesi olan 4.1 büyüklüğünde deprem oldu. Çameli Kaymakamı Murat Büyükköse, ilçede meydana gelen 4.1 büyüklüğündeki depremin, can veya mal kaybına neden olmadığını söyledi. Merkez üssü Çameli olan deprem, ilçeye bağlı köylerde de hissedildi.
Kaynak: 11.07.2008 http://haber.gazetevatan.com/Ana_karinca_yuvadan_cikinca_Istanbulda_7lik_deprem_olacak_188781_1/188781/1/gundem

Bu habere de bakabilirisiniz

Manisa’ya gelen işçilerin koronavirüs bulaştırma riski..

DÜNYA’NIN GÖZÜ KULAĞI ‘KORONA BORSASI’NDA Kimilerine göre 2019 yılının Aralık sonunda kimilerine göre de 2020 yılının …

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: