Kazananı yok! Demokrasi kaybetti!

35 yıldır basındayım. Yazma uğraşımda gazetecilik yaşamım ağır basıyor. İlk demokrasi dersini, CHP’den aday olan Hakim Hulusi Bey’in şu sözüyle kavradım: “ Muhalefet, insanın kendi partisine karşı da yapılır. Bu demokrasinin doğasında vardır” demişti.

1950 seçimlerinden sonra tek parti iktidarlarında, muhalefetsiz bir iktidar anlayışı oluştu.  Bunun son örneği AKP’dir. Koalisyon dönemlerinde çok başarılı olduğumuzu vurgulamak isterim.Ne var ki, dikkatimden hiç kaçmayan bir olgu da şuydu: Kesintili, eksikli, yetersiz bir karakuşi demokrasimiz oldu hep.
Bu cümleden olmak üzere on yıllar boyunca bir türlü oluşturamadığımız, edinemediğimiz demokrasi kültürüne tanıklık ettim. Darbe dönemlerinde bile demokrasimiz son çeyrek yüzyılda bir aşınmaya, erozyona uğratıldı.

***

Dün yaşadığımız referandum oylaması ve sonrasında yaşananların bizi getirdiği nokta yozlaştırılmış bir demokrasi örneğidir. İktidar tarafından devlet olanaklarının fütursuzca kullanıldığı; getirilen yasa değişikliğinin savunması yerine; amacı dışına taşan bir oylamayla ülkenin zor koşullarına, demokrasiye, devlete, dış itibarımıza, ekonomimize vurulmuş büyük bir darbedir. En üzücü yanı da, darbenin sivil olmasıydı. Bu yıllardır izlenen bir stratejinin eseriydi. En acı tarafı da millet eliyle; yaratılmış bir fiili durumun artık telafisi mümkün olmayacak bir yola girilmiş olmamızdır.
*
Sonar Sahibi Hakan Bayrakçı: “Evet ve hayır arasında 1,5 puan fark olur ama evet mi, hayır mı çıkar (kazanır) onu bilemem” demişti, Kampanya dönemi başlamadan önce.Av. Çörtoğlu’nu, Abdüllatif Şener’i dinledim. YSK’nın hep iktidardan yana olduğunu söylüyorlardı. Çünkü, daha itirazları bile beklemeyen kurum kadar, bu sonuçta seçim ve siyasi partiler yasaları düzenlenmeden yapılan bu referandumun uzun süre tartışılacağını, bundan da üstünlerin hukukundan yakınan iktidarın kendisinin üstünlerin iktidarı olduğunu da söylemek durumundayım…

Büyükşehirlerde  Ankara, İzmir, İstanbul, Manisa, Tunceli, Kırklareli, Diyarbakır, Muğla, Şırnak, Edirne, Hakkari, Aydın, Iğdır illerimizde Hayır önde çıkmıştır. AKP bu seçimde bir çok ilde oy kaybetmiştir. Referandum seçiminin olağanüstü hal içinde ve hayır çalışmasının  ne kadar zor şartlar altında yapıldığı malumdur. %48.6 ya %51.4 oyla evet önde çıkmasına rağmen  halkın neredeyse yarısı Anayasa değişikliğini istememektedir. Bu sonucun çok düşündürücü olduğu ve her şeyin tekrar Türkiye için yeniden gözden geçirilmesi gerektiğinin işaretidir.

Bu seçiminin kazananı yok.. Kaybedeni vardır o da Demokrasi!

Mustafa Kademoğlu

Bu habere de bakabilirisiniz

Sütçü “Bana göre tek profesör Galileo”

Bana göre dünyada İtalyan bilim insanı Galileo’dan başka Prof. yok.Temometreyi icat etti. Galileo’nun öğrencisi Toriçelli …

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: