Kıl dönmesiyle ilgili yanlış bilinenler

56bc8d3386857622a40d696cHalk arasında “kıl dönmesi” olarak bilinen “pilonidal sinus”, aslında baş, ense ve sırttan dökülen kılların kalça arasına sıkışıp cildi delerek orada bir yumak oluşturması olarak açıklanıyor. Kıl dönmesiyle ilgili pek çok yanlış bilgi var, bunlardan en önemlisi de tedavi şekli. Op. Dr. Yasir Gözü, kıl dönmesinin ameliyatsız tedavi yöntemleri de olduğunu söyledi.

Avrupa Cerrahi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yasir Gözü, tıp dilinde ‘pilonidal sinus’ olarak adlandırılan halk arasında kıl dönmesi olarak bilinen hastalıkla ile ilgili özellikle kişisel hijyen konusunda daha fazla özen gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Op. Dr. Yasir Gözü, “Kıl Dönmesi hastalığında doğru bilinen birçok yanlışa rastlayabiliriz. Hastaların en çok yanıldığı konu ise hastalığın sebebinin bölgedeki kılların geri dönerek batmasıdır. Halbuki hastalığın oluşumundaki asıl sebep, bölge kılları değil daha yukardan dökülen kıllar, tüyler, cilt döküntüleri ve elbise tozlarının cilt altında oluşturduğu yumaklardır.

Kıl dönmesi hastalığının nasıl olduğu hakkında tüm tıbbi kurulların onayladığı son bilimsel görüşe göre; baş, ense ve sırttan dökülen kılların kalçanın arasına sıkışıp yürürken oluşan sürtünme hareketiyle cildi delerek cilt altına girip orada yumak oluşturmasıdır. Bu alanda görülmesinin bir sebebi de 30 yaşına kadar bu bölge cildinin orta hatta zayıf olmasıdır. Kimi hastalar kıl dönmesi hastalığının 30 yaşından sonra görülmediğini düşünmektedir. Böyle bir düşünce kesinlikle doğru değildir. Çünkü kıl dönmesi her yaşta görülebilir ancak 30 yaşına kadar bölge cildi kalınlaştığı için bu yaştan sonra daha seyrek görüldüğü de bir gerçektir. Aslında hastalığın ismi de yanlıştır. Doğru olan kıl batması, kıl girmesidir” dedi.

“Herhangi bir yere sıçrama ihtimali yok”

Hastaların en çok düştüğü hatalardan birinin de kıl dönmesinin içindeki kılların uzayarak omuriliğe, bağırsağa, sinirlere dolanabileceği düşüncesi olduğunu söyleyen Op. Dr. Yasir Gözü böyle bir şeyin gerçekleşmesinin mümkün olmadığının çünkü kıl dönmesinde kılların köksüz olduğu için uzayıp, herhangi bir yere sıçrama olasılığının olmadığını belirtti.

“Kadınlarda da rastlanabilir”

Op. Dr. Yasir Gözü; “Hastalar “Kıl dönmesi erkek hastalığıdır” yanılgısından kurtulmalıdır. Çünkü kıl dönmesi kadınlarda da rastlanabilen bir hastalıktır. Sadece erkeklere oranla görülme olasılığı daha düşüktür. Kıl dönmesinde düşülen diğer bir hata ise hastalığın kansere dönüşmesidir. Hayır, kıl dönmesi için böyle bir risk yoktur” dedi.

“Yanlış tedavilere yol açıyor”

Fenollü jellerle, kremlerle temizlenerek ameliyatsız tedavi edilebildiği yanlışının da hastalar arasındaki sıkça yanılmalara ve yanlış tedavilere sebep olduğuna değinen Op. Dr. Yasir Gözü, cildin altındaki kılların temizlenmeden cilde sürülen ilaçların tedavide sonuç vermesinin beklenmemesi gerektiğini söyledi.

“Sadece kuyruk sokumunda olmaz”

Kıl dönmesinin halk tarafından sadece kuyruk sokumunda görüldüğünü söyleyen Op. Dr. Yasir Gözü “Bu düşüncesinin aksine göbek, anüs yakını ve parmak aralarında daha seyrek de olsa görülebilmektedir” dedi.

Op. Dr. Yasir Gözü, “Kıl dönmesinde hastalar sadece ameliyatla tedavi edilebildiklerini başka çaresinin olmadığını düşünüp endişe duymaktadır. Aslında cilt altındaki kıl yumağının oluşturduğu kıl dönmesinden ameliyatsız tedavilerle kurtulmak mümkündür. Ayrıca ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi sayesinde hastalar gerçekleştirilen cerrahi operasyona oranla narkoz riski taşımadan çok daha hızlı şekilde iyileşip, işlem sonrası yaşamlarına dönebilmektedir” dedi. )(Kaynak:CNNTürk)

Bu habere de bakabilirisiniz

Covid-19 Danışma Hattı devreye girdi

Manisa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından daha önce hayata geçirilen ‘Covid-19 Çağrı Merkezi’ ve ‘Covid-19 Kriz …

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: