Laktoz intoleransı olanlar süt ürünlerini nasıl tüketmeli?

Sütü seviyor fakat içtikten sonra karın ağrısı, şişkinlik, kramp gibi sorunlarla karşılaşıyorsanız muhtemelen laktoz intoleransı yaşıyorsunuz. Bu sorunu yaşayan pek çok kişi, çareyi kalsiyum ve vitamin deposu olan süt ürünlerinden uzak durmakta arıyor. Fakat bu da ciddi bir kalsiyum eksikliği sorunu yaratıyor. Bu durumda kemik ve dişler başta olmak üzere sinir sistemi ve bağışıklık sisteminde problemler oluşabiliyor. Peki süt ürünlerinden mahrum kalmadan laktoz intoleransı ile nasıl başa çıkılır? Öncelikle laktoz intoleransı ile ilgili yeterli bilgiye sahip olup, neler yapmamız gerektiğini öğrenmeliyiz.

Laktoz intoleransı nasıl belirti verir?

5719d0b5e50aa93f205b884e
Peynir, süt ve diğer süt ürünlerinde bulunan şeker çeşitlerinden biri de laktozdur. Laktoz intoleransı, laktaz adı verilen ve süt şekeri olan laktozun parçalanarak sindirilmesini sağlayan enzimin, ince bağırsakta üretilmemesi ile ortaya çıkıyor. Bu nedenle laktoz intoleransı olan kişilerde süt tüketiminden 30 dakika sonra mide spazmı, şişkinlik ve hatta ishal görülüyor.

Laktoz intoleransı tanısı nasıl konulur?

5719d0b5f0dc1e50a46701e0

Sadece karın ağrısı, şişkinlik, ishal, kramp gibi belirtiler laktoz intoleransı tanısı konması için yeterli değil. Birçok bağırsak probleminde benzer belirtiler oluşabilir. Laktoz intoleransının olup olmadığını anlamakiçin ilk olarak inek sütü diyetten çıkarılıyor. Eğer problem ortadan kalkmışsa kişinin inek sütüne karşı intoleransı olduğu saptanıyor. Sıkıntı hala devam ediyorsa çeşitli testler yapılıyor.

Laktoz intoleransı neden olur?

571a08c16ce4364ea4468d1c

Laktoz intoleransı nedenleri doğuştan olabildiği gibi bağırsak duvarı hasarına bağlı ya da ince bağırsağın bir kısmının alınmasına bağlı olarak oluşabiliyor. Laktaz enzimi doğum sırasında en yüksek seviyede olmakla birlikte iki yaşından sonra bu enzimin aktivitesi düşmeye başlıyor ve laktoz intoleransının görülme riski artıyor.

Hangi süt ürünlerini tüketebiliriz?

5719d1ac5659341888fc97e4

Gıda teknolojisi ise laktoz intoleransı olanlara çok fazla alternatif sunulabiliyor; laktozsuz süt bunlardan biri.
Bu kişiler ayrıca yoğurdu daha rahat sindirebiliyor. Çünkü yoğurt yapılırken sütün içerisinde bulunan laktozun yüzde 70’i parçalanıyor. Peynire gelince; 90 gün beklemiş peyniri tüketebilirler. Doksan gün bekleyen peynirin içerisindeki laktoz, laktik aside dönüşüyor ve daha rahat sindiriliyor.

Laktozsuz süt besin değerlerini kaybetmez

571a08c161361f26f4994053

Laktozsuz süt üretiminde süte doğal laktaz enzimi ilave edilerek laktoz paketleme aşamasında parçalanır. Süt kendi besin değerlerinden bir şey kaybetmeden daha kolay sindirilebilen glikoz ve galaktoza çevrilir. Böylece şişkinlik, mide bulantısı, ishal ve aşırı gaz gibi sindirim şikâyetler ortadan kalkmış olur.

Porsiyonları azaltın

5719d22c402011a2f4c323ae (1)

Bedeninizi dinlerseniz limitinizi öğrenmeniz kolaylaşır. Laktozlu ürünlerde porsiyonları limitinize göre düşürebilirsiniz. Tamamen laktozdan sakınmak istiyorsanız laktoz içermeyen süt ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Dışarıda yemek yerken dikkatli olun

571a08c1cbbf3421543a68bf (1)

Laktoz olmayan yiyecekleri seçerken süt ürünlerini de hayatınızdan çıkartarak sağlığınızı riske atmayın. Menüdeki hangi yiyeceklerin süt içerdiğini, laktozsuz süt kullanıp kullanılmadığını öğrenebilir ve seçimlerinizi buna göre yapabilirsiniz.

Yardım alın

5719d428f0dc1e50a46701e9

Başa çıkamadığınız durumlarda mutlaka bir uzmandan yardım alın. Beslenme danışmanınız size besin etiketlerini nasıl okuyacağınızı, ne kadar ve ne şekilde süt ürünlerini tüketebileceğinizi anlatıp dengeli bir diyet programı hazırlayacaktır.

Laktoz intoleransını neden dikkate almalıyız?

5719d0b5cbbf3421543a6822

Dikkate alınmadığı durumlarda ciddi sağlık problemleri baş gösteriyor. Özellikle yetişkinlerde Chron hastalığına yol açarken, çocuklarda kolit oluşabilir.

İçim Rahat laktozsuz süt ile içiniz rahat olsun

5719d4ace50aa93f205b8858

Eğer siz de laktoz içeren süt ve süt ürünlerini tükettiğinizde sindirim şikâyetleri yaşıyorsanız İçim Rahat laktozsuz süt sizin için doğru bir seçim… Artık şişkinlik yaşamadan sütün tüm faydalarından yararlanmak ve hafif beslenmek isteyenler için kolayca tüketilebilecek İçim Rahat laktozsuz süt var.
İçim Rahat laktozsuz süt içindeki laktoz, doğal laktaz enzimi sayesinde parçalanmıştır ve herhangi bir katkı maddesi içermez. İçerdiği protein, kalsiyum ve vitaminler bakımından diğer sade sütlerle aynıdır. Hem yarım hem de bir litrelik seçenekleriyle şişkinlik ve sindirim şikâyetleri yaşamadan İçim Rahat laktozsuz sütü güvenle tüketebilirsiniz.

(CNNTürk)

Bu habere de bakabilirisiniz

Alaşehir’de Psikolojik Danışmanlık Merkezi açıldı

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde Psikolojik Danışman Şeküre Bardak tarafından ’Elyesa’ isimli Psikolojik Danışmanlık Merkezi açıldı. Açılışa …

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: