Manisa’nın Tarihi Değerleri Maket Olacak

Manisa Araştırma Derneği (MANA-DER)’in Gençlik ve Spor Bakanlığının Gençlik Projeleri Destekleme Programı kapsamında uygulamaya koyduğu “YAŞAYAN TARİH” isimli projede yer alan öğrenciler Manisa Valiliğini ziyaret ederek hazırlayacakları Valilik maketi için incelemede bulundular.
DSC_8348_800x535Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Valilik Toplantı Salonunda MANA-DER Başkanı Şaban Mertyürek, yönetim kurulu üyeleri ve öğrencileri kabul etti.
Vali Bektaş’a kendilerini kabul ettiği için teşekkür eden Başkan Mertyürek, geçtiğimiz yıl Nisan ayında, Gençlik ve Spor Bakanlığının Gençlik Projeleri Destekleme Programından onay alan “YAŞAYAN TARİH” isimli proje hakkında bilgi verdi. Projenin, Manisa’nın kültürel dokusunu oluşturan 6 tarihi mekânın gezilmesi, araştırılması, fotoğraflanması ve maketlerinin yapılmasını kapsadığını ifade eden Mertyürek, “Bu tarihi mekânlar öğrencilerimizle istişare edilerek Muradiye Cami, Hatuniye Cami, Şifahane, Hükümet Konağı, Şart Harabeleri ve Kula Evleri olarak seçildi. Bu faaliyetler için bir maket atölyesi kuruldu ve her türlü tefrişi yapıldı. Haftanın her Cumartesi günü saat 13.00 -17.00 arası faaliyetlerimize devam etmekteyiz. Şu ana kadar temel maket ve fotoğrafçılık eğitimlerini teorik ve pratik olarak tamamlamış bulunmaktayız. DSC_8341_800x535Öğrencilerimizin olayı kavramaları için bir deneme maketi yaptırıldı ve hava şartlarının imkân vermesi ile projenin gezi ayağına başlamış bulunmaktayız. Hafta sonu bu gezilerimizin ilkini Muradiye Camisine gerçekleştirdik. Bu gezilerimizde öğrencilerimiz maketi yapılacak mekânı yakından görüp, gerekli detay fotoğraflamayı ve ölçülendirmeyi yapacaklardır. Projemizin bu aşamasından sonra projelerine ulaşmış olduğumuz tarihi mekânların ana maketlerine başlayacağız. Bu proje ile öğrencilerimizde istişare kültürünün oluşması, şehrimizin tarihini ve kültürünü tanıma, DSC_8323_800x535öğrendiklerini aktarabilme, grup içi işbölümü, tekniğine uygun fotoğraf çekebilme, 3 boyutlu görsel eğitim, hobi olarak yapacaklar için maketçilik, disiplinli ve programlı bir çalışmayı başlama ve bitirme, arkadaş grubu oluşturma gibi kazanımlar hedeflemekteyiz” diye konuştu.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Bektaş ise öğrencilere şehrin tarihini, kültürünü, mimari yapılarını, dokusunu öğretmek adına faydalı bir proje olduğunu ifade ederek, projede emeği geçenlere teşekkür etti.
Öğrencilerle tek tek ilgilenerek sohbet eden Vali Bektaş, ziyaret sonunda konuklarına mesir macunu ikram etti.

Bu habere de bakabilirisiniz

Vatandaşı 10 milyon TL dolandırdığı öne sürülen 2 kuyumcu tutuklandı

Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde, kısa vadede altın alım satımı yaparak vatandaşları yüksek kar sağlayacağı vaadiyle dolandırdığı …

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: