Murat Çetinkaya, Merkez Bankası’nın Yeni Başkanı Oldu

murat-cetinkaya-merkez-bankasinin-yeni-baskani-oldu-murat-cetinkaya-kimdir,04epOjxVLkCFq_XQ0r_jeA

Murat Çetinkaya, Merkez Bankası’nın yeni başkanı oldu (Murat Çetinkaya kimdir?)

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya’nın yeni Merkez Bankası Başkanı olmasını öngören kararname imzalandı.

Merkez Bankası‘nın (MB) yeni başkanı belli oldu.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, ”Merkez Bankası Başkanlığı’na Sayın Murat Çetinkaya, Bakanlar Kurulu’muzda açılan imzayla atanmıştır” dedi.

Mevcut Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın görev süresi 19 Nisan’da doluyor.

MURAT ÇETİNKAYA KİMDİR?

1976 yılında doğan Murat Çetinkaya, Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü ve çift anadal programı kapsamında aynı üniversitenin Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünden mezun oldu.

Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisansını tamamlayan Çetinkaya, halen aynı üniversite uluslararası finans/ekonomi-politika alanında doktora tez çalışmasını sürdürmektedir.

Bankacılık hayatına Albaraka Türk Katılım Bankasında başlayan Çetinkaya, uluslararası bankacılık ve hazine alanlarında çeşitli görevlerde bulundu.

2003 yılından itibaren kariyerine Türkiye Halk Bankasında devam eden Çetinkaya, Uluslararası Bankacılık ve Yapılandırılmış Finansman Daire Başkanı ve sonrasında Uluslararası Bankacılık ve Yatırımcı İlişkilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Bu dönemde aralarında Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin de bulunduğu Bankanın çeşitli iştiraklerinde, Yönetim Kurulu Üyesi olarak da görev aldı.

Çetinkaya 2008 yılından, Başkan Yardımcılığına atandığı tarihe kadar, Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.’de Hazine, Uluslararası Bankacılık ve Yatırım Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

Murat Çetinkaya, 29 Haziran 2012’den itibaren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

(NTV)

Bu habere de bakabilirisiniz

Dalaman’da orman yangını

Dalaman-Fethiye karayolu üzerinde yıldırımdan çıktığı tahmin edilen orman yangını başladı.Dalaman ilçesi Atakent Mahallesi mevkiinde başlayan …

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: