“Muson yağmurları nasıl oluşur?

Muson yağmurları temel olarak dünyanın eksen eğikliği nedeni ile oluşur. Dünyanın eksen eğikliği nedeniyle mevsimler oluşur. Buna bağlı olarak denizler ve karalar farklı zamanlarda ısınır ve soğur.

 

Kış boyunca soğuyan denizler, yazın karalara göre daha geç soğur. Bu nedenle deniz üzerinde yüksek basınç oluşur ve bu yüksek basınç alanlarından ısınan karalar üzerindeki alçak basınç alanlarına doğru rüzgarlar eser. Bunlara Muson rüzgarları denir. Muson rüzgarları kışın karadan denizlere doğru eser.

Denizden karalara doğru esen bu rüzgarlar bahar ve yaz aylarında etkili oldukları bölgelere bol yağış bırakır. Kış musonları ise yağış bırakmaz. Muson rüzgarları ve dolayısıyla muson yağmurları Güney ve Güneydoğu Asya’da çok etkilidir. Muson yağmurları bu bölgelerdeki sosyal ve ekonomik faaliyetleri de büyük ölçüde şekillendirir.”
Yukarıdaki tanımda depremler dikkate alınmadığı için doğru değildir.

DEKOS TANIMI

Depremler ile Muson Yağmurları Arasında Nasıl Bir İlişki Oluşur?
Depremler ile Muson Yağmurları arasındaki ilişkisini anlayabilmek için öncelikle Deprem Kuvveti Organize Sistemini (DEKOS) bilmek ayrıca Sütçü Bulutlarını da tanımak ve anlamak lazım.

Meydana gelecek ve meydana gelen depremlerin atmosferde bir basınç etkisinin olduğunu bilmeden görmeden depremler ile muson yağmurları arasında ilişki kurulamaz. Depremlerin basınç etkisiyle oluşan kuvveti ve kuvvetin oluşturduğu rüzgarı bilmek ve görmek gerekir.

Depremlerin büyüklüğüne göre yaptığı basınca ve basıncın oluşturduğu kuvvete Deprem Kuvveti denir. Deprem kuvvetinin düzenli (organizeli) ve sistemli bir şekil de olduğu için adına Deprem Kuvveti Organize Sistemi yani DEKOS adı verilmiştir. Deprem öncesi ve sonrasında oluşan DEKOS Sütçü Bulutlarının yön istikametini belirler.

DEKOS durumuna göre her yıl Muson Yağmurları oluşur veya oluşmaz.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sütçü “Bana göre tek profesör Galileo”

Bana göre dünyada İtalyan bilim insanı Galileo’dan başka Prof. yok.Temometreyi icat etti. Galileo’nun öğrencisi Toriçelli …

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: