Obezite cerrahisinde nasıl ameliyatlar mevcuttur?

570f8af18685761a381df4b6

Op. Dr. Burak Uğraş cevaplıyor: Obezite cerrahisinde nasıl ameliyatlar mevcuttur? Obezite için yapılan ameliyatların uzun bir geçmişi vardır. Bu konuda gelişmeler son yıllarda artmıştır. Bunun nedeni obezitenin oranının, cerrahi tekniklerin ve bilimsel çalışmaların artmasıyla yaşanmıştır. Kısıtlayıcı ve emilimi bozan ameliyat teknikleri vardır. Burada da kararı tecrübeli hekimlerin hangi hastada hangi ameliyatın uygun olacağını değerlendirerek karar vermesiyle olur.

Laparoskopik tüp mide ameliyatı, ameliyatlar içerisinde uygulaması diğer ameliyatlara göre daha kolay bir tekniktir. Kısıtlayıcı bir ameliyat olan laparoskopikte büyümüş midenin yaklaşık %80’lik kısmı çıkartılmalıdır. Çıkartma işlemi gerçekleştiğinde ortalama 120-150 ml bir hacim kalırken hastalarda, bir yılda fazla kilolarının yaklaşık %70’i verilir. Sonrasında yeterli zayıflama ve metabolik fayda sağlanamazsa Duodenal switch ameliyatına dönüşümü kolaydır. Gelişmiş ameliyat yöntemleri ve teknolojik destekler sayesinde ameliyat sonrası sızıntı ihtimali tüm dünyada %1.5 değerine inmiştir.

Laparoskopik gastrik by-pass ameliyatında ise midenin üst kısmında hazırlanan yaklaşık 30 ml hacminde bir cep, ince bağırsak ile dikilerek bağırsağın alt kısımlarına gıda geçişi sağlanır. Emilim çok fazla etkilenmez. Hastalarda zayıflama ve metabolik sorunlar için başarı oranı tüp mide kadardır. Daha çok yüksek hacimli yemek yiyen hastalarda tercih edilir. Bu ameliyatta sorun ayrılan midenin karın içerisinde kalmasıdır. Mide hormonal uyarıları alır, kendi salgılarını salgılamaya devam eder ama kesilmeye bağlı sinir uyarımı bozulduğu için boşalamaz. Bu da hastalarda şişkinlik hissi yaratabilir.  Ayrıca kalan kör mide bölgesinin endoskopik olarak değerlendirmesi yapılamaz. Habis hastalık gerçekleşmesi durumunda anlaşılması güç olabilir.

Biliopankreatik diversiyon-duodenal switch ameliyatında daha geniş bir tüp mide işlemine ek olarak safra yolu ve sindirim kanalı ayrılarak yaklaşık 100 cm’lik bir ince barsak kısmında sindirim sağlanır. Emilim yüzeyi azaldığı için besinler emilmeden kalın bağırsağa geçer. Emilim yüzeyi azaldığı için demir ve vitamin takviyesi yapılması şarttır. Gastrik by-pass ameliyatında olduğu gibi görülmeyen kör bir mide kısmı bulunmaz. Ameliyat tekniği olarak tüp mide ameliyatına göre uygulaması daha zordur.

(CNNTürk)

Bu habere de bakabilirisiniz

Çocuklarda Rotavirüse dikkat

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim …

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: