Şok karar: Laleli ve Mesir’de kentsel dönüşüm planı iptal!

Laleli ve Mesir Mahalleleri  Kentsel Dönüşüm Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı ve Laleli Mahallesi Muhtarı Bedriye Pehlivan, ManisaTürk’e yaptığı özel açıklama ile Laleli ve Mesir Mahallelerinde Yunusemre Belediyesi tarafından yapılacak olan kentsel dönüşüm planının mahkeme tarafından iptal edildiğini duyurdu.

 

Özel Haber: Berna Memiş

TMMOB Şehir Plancıları Odası’nın,  Yunusemre Belediyesi tarafından Laleli ve Mesir Mahalleleri’nde yapılacak olan Kentsel Dönüşüm Projesi’nin iptali hakkında Manisa 2. İdare Mahkemesi’ne açılan davanın sona erdiğini kaydeden Bedriye Pehlivan, kentsel dönüşüme karşı verdikleri mücadeleyi kazandıklarını belirtti. Pehlivan, mahkemenin bu bölgelerde yapılacak olan kentsel dönüşüm planının iptali yönünde aldığı kararla davanın sonuçlandığını duyurdu.

Laleli ve Mesir Mahalleleri  Kentsel Dönüşüm Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Bedriye Pehlivan, “Ocak ayında sonuçlanan bilirkişi raporu Laleli ve Mesir Mahallelerimizde uygulanacak olan kentsel dönüşüm projesinin; imar mevzuatına, şehircilik ilkelerine, planlama ilk eve esaslarına ve kamu yararına uygun olmadığı kanaatine varmıştı. Bilirkişi raporu bizleri haklı bulmuştu. Yapılan itirazları haklı görmüştü. Bugün itibariyle davamız sonuçlandı ve mahkeme yapılmak istenen planı ve projeyi iptal kararı aldı. Böylelikle Laleli Mesir Mhaallekerinde uygulanmak istenen 1/1000’lik ve 1/5000 lik nazım imar planı iptal edilmiş oldu” diye konuştu.

“DAVAYI KAZANDIK”

Laleli Mahallesi Muhtarı Pehlivan, “Kurmuş olduğumuz Laleli ve Mesir Mahalleleri  Kentsel Dönüşüm Sosyal Yardımlaşma Derneği’nin gücü ve mücadelesi vatandaşın sesi oldu.  Dernek çatısı altında oluşturduğumuz bu güç sayesinde doğru bir yolda doğru adımlarla ilerledik. Hukuka aykırı mevzuatlara uymayan bu planın iptalinde vermiş olduğumuz haklı mücadelenin sonunda başarıyı elde ettik.  Biz kentsel dönüşümle ilgili çıkan plana karşı çıkmıştık. Davanın sonuçlanmasıyla beraber  ortaya çıkan imar planı tamamiyle iptal edilmiş oldu.  İstediğimiz sonuca varmış olduk. Davayı kazandık. Zaten bu tür mahkemeler bilirkişi raporunu esas alırlar. Bilirkişi raporu da bizi haklı bulmuştu. Laleli ve Mesir mahallesinin Mevcut donatılarıyla, yaşanabilir sosyal hayatı, trafiği, yeşil alanları ve herşeyiyle çıkan plandan çok daha iyi bir konumda olduğuna kanaat etmişti.   Mevcut durumun daha da iyileştirileceği bir proje lazım. Fakat çıkan planlarda vatandaşın hem maddi kaybına hem sosyal hayat ve yeşil alan kaybına, trafik sorununa sebep olacak;  artacak olan nüfusu taşımayacak bir planlama yapılmıştı” dedi.

“LALELİ VE MESİR MAHALLESİ SAKİNLERİ MAHALLELERİNE SAHİP ÇIKTI”

Bedriye Pehlivan, “Sosyal hayatı iyileştirme için bir proje çıkması gerekirken, burada sosyal hayatı bıçak gibi kesen bir proje söz konusuydu. Aşırı konut sayısı, çok sayıda konut ve çok fazla ticari alan.. Vatandaşın sahip olduğu evler ve arsaları planda maddi değerini bulmuyordu. Normalde vatandaşımız kendisinin anlaşacağı durumda çok daha fazla bir değer sağlayacakken, bu projeyle o değeri elde edemeyecekti.  Bizim için önemli olan yapmış olduğumuz itirazların haklı görülmesi. Vatandaşın mücadelesinin burada artıya geçmesi ve vatandaşın lehinde sonuç vermesi. Demek ki Laleli ve Mesir Mahalleleri sağlam bir birlik kurmuş ve mahallelerine sahip çıkmış. Yerlerine sahip çıkmış. ‘Biz mahallenin sahibiyiz. Biz istemeden hiçbir şey olmaz’ demiştir. Tüm mahalle sakinlerimize ve şehrimize hayırlı olsun. Dernek olarak yapmış olduğumuz bu çalışmalarımız örnek teşkil edecektir” diye konuştu.

TEŞEKKÜR ETTİ

Pehlivan, “Başta mücadelemiz süresince bizlere destek olan ve projenin iptali için dava açılmasında öncülük eden Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi yönetimine, davasına sahip çıkan tüm mahalle halkına ve dernek yönetimimiz ile üyelerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

Bu habere de bakabilirisiniz

Baybatur’la başladı, Salih Hızlı’yla bitti..

Son günlerde sosyal medya sayfasından bol atarlı bol giderli paylaşımlar yapan AK Parti İl Başkan …

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: