TÜRK EĞİTİM DERNEĞİ(TED), SOMALI ÇOCUKLAR İÇİN DÜZENLENDİĞİ “TED SOMA 23 NİSAN ÇOCUK ŞENLİĞİ” İLE KONSER, ÇEŞİTLİ GÖSTERİLER VE ETKİNLİKLERLE ÇOCUKLARIN HAYATINA RENK KATTI. (YILMAZ SARIPINAR/MANİSA-İHA)

Somalı Çocuklar 23 Nisan’da Doyasıya Eğlendi

TÜRK EĞİTİM DERNEĞİ(TED), SOMALI ÇOCUKLAR İÇİN DÜZENLENDİĞİ “TED SOMA 23 NİSAN ÇOCUK ŞENLİĞİ” İLE KONSER, ÇEŞİTLİ GÖSTERİLER VE ETKİNLİKLERLE ÇOCUKLARIN HAYATINA RENK KATTI. (YILMAZ SARIPINAR/MANİSA-İHA)
(YILMAZ SARIPINAR/MANİSA-İHA)

Türk Eğitim Derneği(TED), Somalı çocuklar için düzenlendiği “TED Soma 23 Nisan Çocuk Şenliği” ile konser, çeşitli gösteriler ve etkinliklerle çocukların hayatına renk kattı.

Soma’da 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen ve 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciası sonrasında psikolojileri alt üst olan çocuklar için TED tarafından düzenlenen şenlikte Somalı çocuklar muhteşem bir gün yaşadı.
Soma’da yaşanan maden faciasının ardından başlattığı “Soma’ya El Ver” kampanyasıyla bölgedeki mağdur çocuklardan burs desteğini esirgemeyen ve aynı zamanda çocuklar için psiko-sosyal destek hizmetleri, gelişim düzeylerine uygun akademik ve kişisel gelişim olanakları ile birçok etkinlik ve çalışmalar düzenleyen Türk Eğitim Derneği, şimdi de facianın ardından bölgede ilk kez yapılması planlanan 23 Nisan şenliğini gerçekleştirdi.

İlçedeki tüm çocukların katılımıyla Bülent Ecevit Parkı’nda gerçekleşen “TED Soma 23 Nisan Çocuk Şenliği” ile Soma’da balon ve bayraklar eşliğinde, gün boyunca coşku, barış ve sevinç dolu bir ortam hakim oldu. Konser ve gösterilerin düzenlendiği bu özel günde, Türk Eğitim Derneği’nin tam eğitim burslu üniversite öğrencileri tarafından, şenlik alanında gün boyunca sanat ve sporla ilgili çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

Programa Soma Kaymakamı Ahmet Altıntaş ile Belediye Başkanı Hasan Ergene, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikici, Somalı çocuklar ve aileleri katıldı.

“TED’İN SOMA’YA ÖNEMLİ KATKILARI VAR”
Programda ilk olarak konuşan Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, “Bugün 23 Nisan çocuklarımızın günü. Türk Eğitim Derneği’nin Somamıza çok önemli katkıları var. Soma maden faciasında yitirdiğimiz 301 maden şehidimizi bir kez daha rahmetle anıyorum. Facianın yıldönümü yine yaklaşıyor. O hüznü içimizde ilelebet yaşayacağız. Ama Türk Eğitim Derneği gibi çok önemli sivil toplum örgütleri Somamıza çok güzel projelere imza atmaktalar. Türk Eğitim Derneği ilçemizde geçen yıl bir yaz okulu açmıştı. Çok sayıda çocuğumuza dokundular, gelişimine katkı sundular. Bugünde 23 Nisan coşkusunu Somalı çocuklara yaşatmak için bu güzel organizasyonu tertip ettiler. Yine Soma Çocuk Gelişim Merkezimizin katkılarıyla bu şenliğimizi gerçekleştiriyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

“UYKUSUZ GECELER SONRASINDA BU ORGANİZASYONU HAZIRLADIK”
Türk Eğitim Derneği(TED) burslu okuyan öğrenci grubu başkanı Ebru İpek Aktukbaş ise “88 yıllık köklü ve güçlü bir kurumun Türk Eğitim Derneği’nin genç meşaleleri olarak Somalı kardeşlerimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyoruz. Sizler için uzun süren hazırlıklar uykusuz geceler sonrasında bu organizasyonu hazırladık. Atamızın önderliğinde 1928’de yanan eğitim meşalesini gelecek kuşaklara yani siz kardeşlerimize aktarmak için buradayız. Ülkemizin geleceğini inşa etmek üzere sorumluluğumuzun bilincinde olarak hareket ediyoruz. Ve şöyle diyoruz. 10 bin genç meşale daha aydınlık Türkiye” ifadelerini kullandı.

(İHA)

Bu habere de bakabilirisiniz

Başkan Besim Dutlulu muhtarları konuk etti

Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Milli Egemenlik Meydanı’ndaki resmi törene …

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: