“SÖZÜN SON VE GERÇEK SAHİBİ TÜRK MİLLETİDİR”

Anayasa değişiklik teklifi görüşmelerinde söz alan MHP Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY, “Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak inandığımız doğrular istikametinde dün, bugün, yarın perspektifinden hareketle “devleti ebed müddet” ilkesiyle Anayasa değişikliği çalışmalarında görüşlerimizi ifade ederek katkı verdik. Yönetim sisteminin netleşmesine yönelik kararın gerçek ve son sahibi yüce Türk milletidir. Milletin vereceği karardan niye korkuyorsunuz ki?” dedi.

erkan_akcay2

Anayasa değişiklik teklifinin birinci tur görüşmeleri tamamlandı. Görüşmelerin son gününde 18 inci madde üzerinde Milliyetçi Hareket Partisi adına söz alan Manisa milletvekili Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY konuşmasında yetki sorumluluk dengesi, rejim değişikliği iddiası ve referandum sürecine vurgu yaptı.

 

Konuşmasında Türkiye’nin açık ve gizli bir şekilde çözülmeye doğru itilmek istendiğine dikkat çeken MHP’li Akçay, “Devleti, devlet gibi yönetmek, 15 Temmuz sonrası kaos arzulayanların önünü kesmek için önümüzdeki süreci çok iyi değerlendirmemiz gerekmektedir. Bugün tartıştığımız yönetimin kimlerde olduğu değil, ülkemizin nasıl yönetildiği ve nasıl yönetilmesi gerektiğidir; çünkü mesele, Türk milletinin, Türk devletinin ve Türk vatanının bekası meselesidir. Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak inandığımız doğrular istikametinde dün, bugün, yarın perspektifinden hareketle “devleti ebed müddet” ilkesiyle Anayasa değişikliği çalışmalarında görüşlerimizi ifade ederek katkı verdik. Anayasa değişikliklerini yaparken bir iyi gerekçe bir de kötü gerekçe ayrımı yapılır. İyi gerekçe, sistemden hareket edilerek hazırlanan gerekçelerdir, kötü gerekçeyse kişiye göre hazırlanan gerekçelerdir. Milliyetçi Hareket Partisi iyi gerekçeyle, kişilerden bağımsız olarak, sistemden hareket ederek düşüncelerini ortaya koymuştur, koymaktadır.” ” dedi.

 

Yetki-sorumluluk dengesi keyfi yönetimi engeller

Anayasa değişiklik teklifinin en önemli yeniliklerinden birisinin yetki-sorumluluk dengesi olduğuna dikkat çeken MHP’li Akçay yetkiyi kullanana sorumluluğun da yüklendiğini belirtti. Bir yönetimi keyfî davranmaktan alıkoyanın yetki ve sorumluluk dengesi olduğunu belirten Akçay, “Anayasa’mız şu ana kadar bu dengeyi sağlayamamıştır. İşte, bu yetki sorumluluk dengesiyle ülkemizin yeni bir şahsi ve keyfî yönetimin kucağına itilmesi de engellenecektir.” dedi.

 

Rejimin ilelebet muhafazası için yönetim sistemi netleştiriliyor

Konuşmasında Anayasa değişiklik teklifiyle gündeme gelen rejim tartışmalarına da değinen MHP’li Akçay teklifin rejim değişikliği değil, rejimin ilelebet muhafazası için yönetim sistemini netleştirdiğini söyledi. Anayasa değişikliğinin ne maddelerinde ne de bütünlüğünde bir rejim değişikliğinin söz konusu olmadığını belirten MHP’li Akçay “Anayasa’mızda rejim ve devletin nitelikleri bilhassa ilk 4 maddede hüküm altına alınmıştır. Bu teklifte ilk 4 maddeyi bozacak, devletin temel vasfını değiştirecek hiçbir değişiklik yoktur. Belirtmek isterim ki Milliyetçi Hareket Partisi ilk 4 maddeyi bugüne kadar savunduğu gibi, bundan sonra da çelik bir irade olarak savunmaya devam edecektir. Bu teklifle bir rejim değişikliği değil, rejimin ilelebet muhafazası için yönetim sisteminin netleştirilmesi sağlanmaktadır.” dedi.

 

Akçay konuşmasına şöyle devam etti:

“Yönetim sisteminin netleşmesine yönelik kararın gerçek ve son sahibi yüce Türk milletidir. Unutulmasın ki bizler hadimiz, hakem ve hâkim olan millettir. Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak kırk yedi yıldır millete rağmen adım atmadık, bundan sonra da atmayacağız. Demokrasiye bağlılığımız konjonktürel değil, ilkeseldir. Milletin vereceği karardan niye korkuyorsunuz ki? Fiilî uygulamalar, keyfî davranışlar, “oldu da bitti, maşallah” izahatları hukukun üstünlüğüyle çeliştiğine göre, yönetim sisteminin hukuki ve meşru bir zeminde netleştirilmesi gerekir. Bu teklifin referanduma sunulmasıyla milletimiz idaresini ortaya koyacak ve böylece Hükûmet sistemi üzerindeki uzun yıllar devam eden tartışmalar sona erecektir.”

Bu habere de bakabilirisiniz

Feci kaza anı güvenlik kamerasına yansıdı

Manisa’da 1 kişinin öldüğü 3 kişinin de yaralandığı trafik kazası bir benzin istasyonunun güvenlik kamerası …

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: