Tunalı, kendisine “fırıldak” diyenlere seslendi

Demokrat Parti Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Şule Tunalı ile güzel bir bahar havasında bir araya geldik. Manisa büyükşehir belediyesinin ilk ve tek kadın adayı Şule Tunalı yoğun bir seçim çalışması gerçekleştiriyor.

Röportaj: Berna Memiş

AK Pari’de uzun yıllar çeşitli görevler alarak başarılı hizmetler veren Tunalı, Demokrat Partililer tarafından değer gördü. Bu değerin karşılığını ilçe ilçe köy köy dolaşarak en güzel şekilde vermeye çalışan Tunalı ile Demokrat Parti İl Binası’nda buluştuk ve küçük bir şehir turu yaparken seçim atmosferini değerlendirdik. İşte Tunalı’nın samimi açıklamaları..

Demokrat Parti sizin teşkilatlar açısında yabancı olduğunuz bir partiydi. Uyum sağlayabildiniz mi? Alışabildiniz mi?

Şimdi Bernacım biliyorsunuz ben  15 sene AK Parti çatısı altında siyaset yaptım. Muhtelif görevlerde de  bulundum. Demokrat Partililerden teklif gelip de görüşüne kadar benim aslında bu seçim yerel yönetimlerde bir niyetim yoktu. Demokrat Partililer beni cidden kucakladılar. Teşkilatın samimi bir ortamda ilk defa seçime girmiş olmanın da şevkiyle, hevesiyle ve iyi niyetiyle biz birlikte çalışıyoruz şu anda. Ben şunu gördüm; Demokrat Parti bir kitle partisiymiş. İdeoloji partisi değil. Demokrat Parti’de Atatürkçü de var milliyetçi de var dinci de var ülkücü de var. Benim diğer partilerde gördüğüm hep bir ayrıştırmaya gidiliyor. Bunun Demokrat Parti’de hiç olmadığını görünce ben aslında Demokrat Parti’nin çok doğru bir adres olduğunu anladım.

Ayrıca Demokrat Parti mazisi; işte 1946’da demokrasi şehidimiz rahmetli Adnan Menderes’in o zaman “Yeter Söz Milletindir” demiş olması. Rahmetli Demirel’in Manisa’ya bile yaptığı yatırımların hala kullanılıyor olması.. Benim için Demokrat Parti’nin çatısı altında bulunmak ayrıca bir onurdur. Dediğim gibi kitle partisi olmak.. İkinci en eski partiyiz Demokrat Parti olarak. Farklı bir yöndür aslında. Burada kutuplaştırmak değil tam tersine toplumu kucaklamak bizim derdimiz.

Manisa’da Demokrat Parti’nin kalesi olan bir şehir. Partinin Manisa’daki köklü isimleri sizi nasıl karşıladılar?

Onlar bizi çok iyi karşıladılar. Ümit Canuyar vekilimiz başta olmak üzere. Demokrat Parti’de Manisa’da yıllardır 30-40 yıl siyaset yapmış önde gelen isimleriyle oturduk konuştuk. Onlar da cidden artık Manisa’da Demokrat Parti’nin benimle birlikte şahlandırılması için çok iyi bir atılım ve çok iyi bir adım olacağının kanaatine varmışlar ki.. Hep birlikte bu neticeye vardık.

Demokrat Parti’yi Manisa’da eski bir parti olarak o atıl kalmış halinden çıkartıp yeniden bir güncellediniz diyebiliriz.. Tabi diğer adaylarla birlikte.. 

Şimdi görüyorsunuz iki tane ittifak var. Orada insanlar kutuplaştırılmaya zorlanıyor. Hatta halkımıza deniliyor ki; “Kapalı kapılar ardında belirlediğimiz adayları onaylayacaksınız” deniliyor. Biz de diyoruz ki; “İttifaklara mahkum değilsiniz hiçbir şekilde. Demokratik ortamda en özgün hakkınızı kullanarak hür bir şekilde üçüncü alternatifiz, sizin için bir seçeneğiz. Biz tek başımıza devam ediyoruz. İttifakların yanı sıra biz de varız” diyoruz.

Ak Parti’de ne kadar süre çalıştınız hangi görevlerde bulundunuz?

AK Parti’ye ben 2004 yılında katıldım. 2007 yılında ilk defa sekizinci sıra milletvekili adayı oldum. 2009 – 2014 yılları arasında belediye meclis üyeliği ve aynı zamanda Avrupa Konsey ve Milli Heyet üyeliği.. 2014 senesinin sonunda AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları MKYK Üyeliği’ne atandım. 2015’de ise beşinci sıra milletvekili adaylığım oldu. Biliyorsunuz o sene seçimlerin ardından AK Parti tek başına iktidar olamadı ve 1 Kasım seçimlerine gidilmek zorunda kalındı koalisyon sağlanamadığı için.  Ama 1 Kasım’da anlamadığım bir sebeple “Kadına gerek yok” deyip beni listeye dahil etmediler. Şimdi biz hep şunu söylüyoruz. Ben Manisalıyım ve Yuntdağlıyım aynı zamanda. Manisa’ya hizmet için varız diyoruz. Bilgimiz, birikimlerimiz, tecrübelerimiz. Ben biliyorsunuz uzun yıllar yurt dışında da yaşadım.

Evet bir ayağınız hep yurt dışında o konuyu da soracağım zaten birazdan..

Ben Manisa’da hep faydalı olmak istiyorum.Vizyonumla, yurt dışında da gördüklerimle Manisa’ya katkıda bulunmak istiyorum. Manisa’nın  çok değerli bir tarım ili. Bu konuda büyükşehir belediyesi olarak çok sayıda yapılacak projelerim var. Bunları hazırladım da zaten. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde projelerimi tanıttım. Manisa’nın hak ettiği değeri halen bulamadığını düşünüyorum. Büyük bir ekiple, ama sağlam ve demokratik bir ekiple bizim bunu başaracağımıza inanıyorum.

Demokrat Parti’nin Manisa’daki kilit noktası ne olacak seçim grafiğinde? Cumhur İttifakı’nın oylarını mı azaltacak? Öyle bir yargı var çünkü Manisa’da.. Millet ittifakına ivme kazandıracak gözüyle bakılıyor..

Öyle söyleniyor ama Millet İttifakı’na demokratlar da dahil olsaydı, belki Demokrat Parti kendisi bir aday çıkarmasaydı bir seçenek olarak görebilirlerdi. Fakat şu an biz diyoruz ki; “Biz tamamen bağımsızız üstelik de Manisa’nın kalesi olan demokrat parti’nin müstakil adayıyız” diyoruz.

AK Parti’de Hüseyin Tanrıverdi’nin ekibindeydiniz değil mi?

Ben AK Parti ekibindeydim her zaman. Tabi ki sayın büyüğümüz, vekilimiz, başkanımız Tanrıverdi sayesinde benim bu saymış olduğum görevlere getirildim.

Geçtiğimiz yerel seçimlerde özellikle Hüseyin Tanrıverdi’ye büyükşehir belediye başkanlığı seçimini kaybettirenlerin yine AK Parti içerisindeki bazı gruplar olduğu söylendi hep.

Tabi ki bunlar söylentiler. Rakamsal olarak milletin tecveccühü de oldu. İlla ki böyle olumsuzluklar da olmuştur ama..

Şuna gelmek istiyorum aslında; iktidar partisi olarak AK Parti içerisinde özellikle Manisa’da hep bir ayak oyunları olmuştur. Siz yaşadınız mı bu tarz ayak oyunları?

Ben o tür ayak oyunlarına çok dahil olmadığım için belki de şu an artık dışarıdayım. Tamamen dışarıdayım.

AK Parti Manisa Eski Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi’nin AK Parti’den ayrılmanıza tepkisi ne oldu? Görüştünüz mü hiç?

Aslında o hiçbir tepki vermedi. Tepkisiz kalmayı tercih etti. Görüştük tabi ki. Sadece “Hayırlısı olsun senin için almış olduğun karar” dedi. Başka da birşey demedi.

AK Parti’den istifanız sonrasında çok tepki gördünüz mü?

Gördüm. Bir takım belli başlı.. Aslında hiç doğru dürüst yüz yüze görüşmediğim insanlardan da tepki gördüm. Benim 15 yıldır görevlerde bulunduğum yere hainlik etmiş olduğumdan tutun da fırıldak olmama kadar her çeşit etiketi de bana sağ olsun layık gördüler. Ama ben buradan soruyorum: “Benim kadar uzun siyasette AK Parti çatısı altında kim kalmıştır? Ve kim verilen görevleri yerine getirmiştir?” Onu da isim belirtmelerini istiyorum. Yok öyle bir şey. Başka isim yok çünkü.

Manisalılar için AK Parti’nin farklı ve hep çalışan bir yüzü olmuştunuz.

Evet ben isterdim ki.. Ben illa ki etiket makam mevki demedim. Ben her zaman işimi bırakıp siyasete vakit ayırdım. Ben iş istemedim. Ben sadece faydalı olabileceğim konularda benim de çok kolay bir şekilde görev üstlenebileceğimi söyledim.

Evet biz hep daha farklı görevler bekledik sizden..

Takdir bu şekildeymiş Bernacım.

Bundan sonra Demokrat Parti içerisinde devam edecek misiniz? Teşkilatla ilgili görevlerde yer alacak mısınız?

Şimdi tabi hedefimiz yerel seçimlerdeki mevcudiyet biliyorsunuz. Manisa kendi başına siyasi bir kulvardır aslında. Ülke siyasetine farklı bir yaklaşımı vardır Manisa’nın. Elbette ki ben siyasete devam etmek istiyorum. Bir kadın olarak devam etmek istiyorum ve tabi ki mevcut olarak bulunduğum partide devam edeceğim.

Nedir Demokrat Parti’de gelecekteki planlarınız?

Onu henüz bilmiyorum. Onu artık konjonktür açısından gelişmelere gore değerlendireceğiz. Ama tabi ki amacımız, isteğimiz, talebimiz ilimize faydalı olmak. Oturup değerlendireceğiz.

Nasıl gidiyor seçim çalışmaları gittiğiniz yerlerde nasıl karşılanıyorsunuz?

Çok büyük teveccüh var. İnsanlar bize hep “Siz nerdeydiniz? Kırat yeniden mi ortaya çıktı? İyi ki haberimiz oldu. Tabi ki desteğimiz sizin. Eski kır atı yeniden şahlandırmak bizlere çok büyük bir onur olur” diyorlar. Gerçekten bizler sevgi seliyle karşılaşıyoruz. Bu da bizi her geçen gün daha da fazla umutlandırıyor. İlçe ilçe dolaşıyorum. Ama ilçelerde insanlar Demokrat Parti’yi görünce çok farklı duygular yaşıyor. Herkesin söylediği; “A babamın partisi a dedemin partisi.” Temiz bir geçmişi, sürekli halkla içiçe bir geçmişi olması sebebiyle çok güven duyuluyor.

Yuntdağı en popular seçim meydanı dedik biliyorsunuz. Siz de Yuntdağlısınız ve Yutdağı’nın tabir yerindeyse bağrından kopup yurt dışına çıkmanız, bir iş kadını olarak başarı sağlamanız nasıl gelişti? Özgeçmişten bahsederek başlanır ama ben özellikle sona bıraktım. Röportajımızı sizin o göz dolduran biyografinizle bitirelim istedim..

1969 Manisa doğumluyum. 1974 – 1991 yılları arası Hollanda’da yaşadım. Hollanda’da Uluslararası Ticaret ve Yabancı Diller eğitimimi aldım. Aynı zamanda Almanca Dili Edebiyatı, Fransızca Dili ve Edebiyatı ve İngilizce Dili ve Edebiyatı ile Hollandaca Dilive Edebiyatı mezunuyum. Türkiye’ye döndükten sonra yaklaşık 20 yıl sırasıyla tekstil, otomotiv ve en son gıda  olmak üzere özel sektörde dış ticaret yöneticiliği görevlerinde bulundum. 2011 yılında kendi dış ticaret ve danışmanlık şirketimi kurdum. Şu anda başta organik kuru gıda ürünleri olmak üzere birçok başka gıda ürünlerinde ihracat aracılığı ve danışmanlığı yapıyorum. Beş dil biliyorum dedim. Onların uluslararası ağır mahkemelerinde ve hem de kitap çevirileri gibi birçok alanda da çevirmenlikler yapıyorum. Ben aktif olmayı seviyorum. Evli ve bir çocuk annesiyim. Manisa’da doğdum Hollanda’da yaşadım ama yine döndüm Manisa’da yaşamaya devam ettim.

Eğitimi, kültür düzeyi, vizyonu ve potansiyeliyle şu an Manisa’daki ilçeler dahil tüm adaylar arasında en ileri noktada olan isimlerin başındasınız bence.. Böyle yüksek bir ivmeye sahip olan hem de kadın bir adayın Manisa büyükşehir belediye başkanı olmasını çok isterdim. Siz o koltuğa çok yakışırsınız. Kadın dayanışması diyelim buna da diğer adaylar alınmasın.. Hak ediyorsunuz..

 

 

Bu habere de bakabilirisiniz

Baybatur’la başladı, Salih Hızlı’yla bitti..

Son günlerde sosyal medya sayfasından bol atarlı bol giderli paylaşımlar yapan AK Parti İl Başkan …

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: