Üzüm bağından salamuraya

Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde kadınlar tarafından taze olarak toplanan üzüm bağı yaprakları, yaprak sarması yapılmak üzere işletmelerde salamura yapılmasına başlandı.

Üzüm bağından salamuraya

Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde üzüm bağlarından kadınlar tarafından taze olarak toplanan üzüm bağı yaprakları salamura yapılarak yaklaşık iki yıl boyunca korunuyor. Taze bağ yapraklarını üzüm üreticilerinden satın alan işletme sahibi Zekeriya Eryılmaz, bağlardan toplanan taze bağ yapraklarının anında salamurası yapımına başlandığını belirterek, “Bağlardan toplanan taze yapraklar anında su havuzlarında yıkandıktan sonra, 5, 20 ve 220 kilogramlık bidonlara itina ille doldurularak salamurası yapılıyor. Mayıs ayından bu yana taze bağ yaprağı alımları yapılıyor. Eylül ayın ilk haftasına kadar devam edecek. Hazırlanan taze bağ yaprağı salamuralara bekleme süresi iki yıldır” dedi.

Üzüm bağından salamuraya

Yıl sonuna kadar 300 ton taze bağ yaprağı salamurası yapacaklarını sözlerine ekleyen Eryılmaz, “Salamura yapraklarımızı, yurt içinde ve özellikle Arap ülkeleri ve Bulgaristan’a ihraç ediyorum” diye konuştu.

Bu habere de bakabilirisiniz

Müftü Soykök’ten, Vali Karadeniz’e Mevlid-i Nebi daveti

Manisa İl Müftüsü Mustafa Soykök ve müftü yardımcıları, Vali Yaşar Karadeniz’i ziyaret ederek “Peygamberimiz ve …

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: