Vücuttaki oksijen seviyesini ölçen elektronik deri üretildi

Japonya’da vücuttaki oksijen seviyesini ölçebilen elektronik deri üretildi. E-deri, ameliyat anında iç organların oksijensizlikten çökmesini önleyecek.

vucuttaki-oksijen-seviyesini-olcen-elektronik-deri-uretildi,bfaJYjs3P0eX131U0d94gw

Japonya’da bilim insanları vücuttaki oksijen seviyesini ölçebilecek elektronik deri (e-deri) ürettiklerini açıkladı.

Tokyo Üniversitesi’ndeki araştırmacılar elektronik derinin ameliyat esnasında organlardaki oksijen seviyesini ölçmede kullanılacağını belirtti.

Araştırmacılar cihazın, cerrahi operasyonlar sırasında organların oksijen yetersizliğinden dolayı çökmesini önlemek amacıyla geliştirildiğini söyledi.

3 RENKLİ UYARI SİSTEMİ

Üzerinde kırmızı, yeşil ve mavi renkte ışıkların bulunduğu cihaz vücuttaki oksijen seviyesine göre uyarı verdiği ifade edildi.

Araştırmacılar cihazı daha da geliştirip uyarı sistemine sayıların ekleneceğini ve daha doğru verilere sahip olacaklarını belirtti.

vucuttaki-oksijen-seviyesini-olcen-elektronik-deri-uretildi,bfaJYjs3P0eX131U0d94gw
Uyarı sistemini renkler üzerinden yapan elektronik derinin geliştirilerek, sayılara geçilmesi hedefleniyor.

“RAHATSIZLIK VERMİYOR”

Araştırma ekibinin sorumlusu Tomoyuki Yokota, “Cihaz parmağın üzerine yerleştirildiğinde, kişiye rahatsızlık vermeden vücuttaki oksijen seviyesini ölçüyor” dedi.

Yokota ayrıca, “İleriki aşamalarda cihazı direkt olarak iç organlara yapıştırabiliriz böylece ameliyat esnasında ve sonrasında organlardaki oksijen seviyesini ölçebiliriz” diye ekledi.

Sağlık alanında yapılan araştırmalarda giyilebilir teknolojilere oldukça yatırım yapılıyor. Araştırmacılar elektronik derilerden, vücuttaki şeker seviyesini ölçebilen gözlüklere ve lenslere kadar bir çok giyiyebilir cihaz üretmeye çalışyor.

(Kaynak:NTV)

Bu habere de bakabilirisiniz

65 yaş ve üzerindeki bireylere “sarı nokta” uyarısı

Özellikle 65 yaş ve üzerindeki kişilerde daha sık görülen sarı nokta hastalığı nedeniyle takip ve …

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: